Konflikt serologiczny – dowiedz się, na czym polega
Jeśli wystąpi konflikt serologiczny, organizm ciężarnej wytwarza przeciwciała, które atakują krew jej dziecka. Taka sytuacja możliwa jest tylko wtedy, gdy mama ma krew Rh-, a tata Rh+. Ryzyko jakichkolwiek komplikacji jest obecnie zminimalizowane, jednak nie można zapomnieć o wykonaniu badania określającego Rh.
Konflikt serologiczny – możliwy tylko w określonej sytuacji
Ten problem może wystąpić wyłącznie wtedy, gdy dojdzie do odziedziczenia przez dziecko krwi Rh+ po tacie i jednoczesnej obecności czynnika Rh- u kobiety. Dlaczego? Każdy człowiek ma jedną grupę krwi (4 grupy w układzie AB0), a krew ta charakteryzuje się czynnikiem Rh+ (ok. 80-85% osób) lub Rh- (ok. 15-20% osób). Plus mówi o tym, że powierzchnia czerwonych krwinek posiada antygeny D, natomiast minus – że te antygeny nie występują.
Konflikt serologiczny wiąże się z wykrywaniem przez kobiecy organizm antygenu D we krwi dziecka. Wówczas zaczynają pojawiać się przeciwciała, których celem jest przedostanie się przez łożysko i zaatakowanie erytrocytów malucha.
Kiedy może dojść do konfliktu serologicznego?
Konflikt serologiczny wystąpi wtedy, gdy do kobiecego organizmu dostanie się przynajmniej 0,2 ml krwi dziecka. Gdy jest to pierwsza ciąża (i gdy przebiega prawidłowo), ma to miejsce dopiero w czasie porodu i wtedy wytwarzają się przeciwciała. Nie są jednak na tyle silne, by spowodować jakieś komplikacje. Przybierają na sile w następnej ciąży, dlatego zagrożenie występuje dopiero wówczas.
Jeśli jednak ciąża nie przebiega prawidłowo (obecność krwotoków, odklejenie łożyska) lub kobieta przechodzi zabieg wewnątrzmaciczny, krew dziecka może dostać się do organizmu ciężarnej.
Konflikt serologiczny – można mu zapobiec
Aby nie wystąpił ten kłopot, stosuje się działania profilaktyczne. Jakie? Do 10 tygodnia ciąży oznacza się u ciężarnej Rh, a później bada się też przeciwciała. Jeśli są obecne, kilka razy podczas ciąży kontrolowany jest ich poziom. Niska wartość przeciwciał zwykle nie stanowi zagrożenia, a znacznie podwyższona może wymagać m.in. wcześniejszego zakończenia ciąży.
W przypadku możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego podawany jest też zastrzyk z immunoglobuliną anty-D (naturalny produkt z krwi). W zależności od sytuacji podaje się go między 28 a 30 tygodniem i po porodzie lub tylko po urodzeniu dziecka (do 72 godzin).
Zobacz też: Ciąża tydzień po tygodniu
W którym cyklu udało Wam się zajść w ciążę?
- W 7-12 cyklu (43%, 1 532 głosów)
- W 13-24 (28%, 999 głosów)
- W 4-6 cyklu (20%, 709 głosów)
- W 1-3 cyklu (9%, 302 głosów)
Liczba głosów: 3 541
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.