Kiedy należy szukać przyczyn poronienia? Przeskocz do treści

Kiedy należy szukać przyczyn poronienia?

Jakie badanie przyczyn poronienia warto zrobić, Na czym polega badanie przyczyn poronienia, Dlaczego warto sprawdzić przyczynę poronienia, Ile kosztuje badanie przyczyn poronienia

Nie da się ukryć, że większość kobiet w którymś momencie swojego życia zaczyna myśleć o macierzyństwie. Czasami jednak problemy zdrowotne utrudniają kobiecie nie tylko zajście w ciążę, ale również jej utrzymanie. O ile jedno czy nawet dwa poronienia nie stanowią jeszcze podstawy do przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki to w przypadku trzech lub więcej strat warto ją rozpocząć.

Jakie badanie przyczyn poronienia warto zrobić?
Na czym polega badanie przyczyn poronienia?
Dlaczego warto sprawdzić przyczynę poronienia?
Ile kosztuje badanie przyczyn poronienia?

Jakie badanie przyczyn poronienia warto zrobić?

Nie ulega wątpliwości, że diagnostyka poronień może być bardzo skomplikowana. Nierzadko przeprowadzenie odpowiednich badań wymaga cierpliwości zarówno od pacjenta jak i od lekarza. Na początku warto wykonać podstawowe badania hormonalne. Powinny one dotyczyć zarówno kobiety jak i mężczyzny. Mężczyzna powinien również zbadać swoje nasienie. U kobiet bardzo często przyczyną poronień jest niedobór progesteronu. Czasami przyjmowanie tego hormonu wystarcza do tego, aby kobieta utrzymała ciążę. Jeżeli badania hormonalne nie odbiegają od normy, warto wykonać badania na mutacje genetyczne oraz zespół antyfosfolipidowy. W niektórych przypadkach konieczne jest rozszerzenie diagnostyki o bardziej inwazyjne badania, takie jak na przykład histeroskopia czy badanie drożności jajowodów. Badania te mają na celu między innymi wykluczenie wad anatomicznych w budowie narządów rodnych kobiety.

Na czym polega badanie przyczyn poronienia?

Badanie przyczyn poronienia nie musi być skomplikowane. Jeżeli chcemy przeprowadzić badania hormonów, należy po prostu udać się do laboratorium i wykonać test z krwi. Kobiety muszą jednak pamiętać o tym, aby robić badania poszczególnych hormonów w odpowiednim dniu cyklu. Czasami jednak kobieta zmuszona jest pójść do szpitala, gdyż niektóre badania, także te hormonalne przeprowadzane są jedynie w warunkach szpitalnych. Taki pobyt w szpitalu w celach diagnostycznych nie trwa jednak zbyt długo. W przypadku histeroskopii lub badania drożności jajowodów, kobieta również zmuszona jest udać się do szpitala. Kobieta jest jednak znieczulona podczas trwania tych badań, dlatego nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych.

Dlaczego warto sprawdzić przyczynę poronienia?

Niektóre kobiety zastanawiają się nad tym czy warto poszukiwać przyczyn poronienia. Jak już zostało wspomniane na wstępie, dwa poronienia są jeszcze uznawane za statystyczną normę. Jeśli jednak kobieta traci ciążę po raz trzeci, należałoby przyjrzeć się potencjalnym przyczynom. Bardzo często po znalezieniu przyczyny możliwe staje się wdrożenie odpowiedniego leczenia. Czasami kobieta musi przyjmować leki jeszcze w trakcie starań o ciążę, a czasami wystarczy brać je tuż po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego. Dzięki lekom, ciąża w większości przypadków kończy się narodzinami zdrowego dziecka, a kobieta nie musi borykać się z kolejną traumą.

Ile kosztuje badanie przyczyn poronienia?

Nie da się ukryć, że badanie przyczyn poronienia może w niektórych przypadkach poważnie obciążyć portfel par starających się o potomstwo. Badania hormonalne często bywają bardzo drogie, podobnie zresztą jak prywatna histeroskopia czy badanie drożności jajowodów. Warto jednak pamiętać, że po trzecim poronieniu kobiecie przysługuje skierowanie na określone badania. Dobrze więc byłoby popytać swoich lekarzy o możliwość przeprowadzenia darmowej diagnostyki. Bardzo dobrze jest skorzystać z możliwości przeprowadzenia diagnostyki w warunkach szpitalnych, gdyż umożliwia ona szybkie znalezienie przyczyny. Skierowanie do szpitala może z całą pewnością wystawić lekarz ginekolog lub endokrynolog, który widzi, że jego pacjentka ma problem z utrzymaniem ciąży.

Nasi partnerzy