Jakie tabletki antykoncepcyjne? Antykoncepcja hormonalna jednoskładnikowa i dwuskładnikowa
Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Jej działanie opiera się o mechanizm blokowania owulacji i zwiększenie lepkości śluzu. Jakie tabletki antykoncepcyjne (lub inne środki) wybrać? Czym różnią się preparaty jednoskładnikowe od dwuskładnikowych? Czy antykoncepcja hormonalna ma jakieś wady? Jak dobrać preparat do organizmu? Sprawdź.
Antykoncepcja hormonalna dwuskładnikowa (DTA)
Najpopularniejszy rodzaj antykoncepcji hormonalnej, który obejmuje przede wszystkim tabletki, krążki (aplikatory dopochwowe) i plastry. Preparaty dwuskładnikowe zawierają dwa hormony – estrogen i progestagen.
Tabletki zażywa się codziennie (z maksymalnym opóźnieniem ok. 12 godzin), krążki i plastry mają natomiast kontakt z organizmem cały czas. Tego typu antykoncepcję stosuje się przez 21 dni, a następnie robi 7 dni przerwy, podczas której następuje krwawienie z odstawienia. Po tym czasie należy rozpocząć kolejne opakowanie (bez względu na to, czy krwawienie nadal trwa).
Sprawdź też: 6 najskuteczniejszych metod antykoncepcji
Jakie tabletki antykoncepcyjne? Przeciwwskazania do antykoncepcji dwuskładnikowej
Ze względu na obecność dwóch hormonów antykoncepcja hormonalna dwuskładnikowa nie jest dla każdego. O przeciwwskazaniach informują nie tylko ulotki, ale też Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:
„Użycie tabletek, plastrów oraz aplikatorów dopochwowych jest przeciwwskazane w ciąży, u kobiet z rakiem piersi, u kobiet z otosklerozą (preparaty zawierające estrogeny), przebytą lub czynną zakrzepicą, cukrzycą ze zmianami naczyniowymi, nieustabilizowanym lub leczonym, ale wysokim nadciśnieniem, powyżej 35 roku życia, u kobiet palących powyżej 15 papierosów/dobę, u kobiet z trombofilią i długotrwale unieruchomionych oraz w innych, rzadkich sytuacjach klinicznych” [1].
Stosowanie tego rodzaju antykoncepcji u kobiet z przeciwwskazaniami znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Tym bardziej, że już same tabletki, plastry czy krążki podwyższają je 3-6 razy nawet u całkowicie zdrowych osób [2].
Antykoncepcja hormonalna jednoskładnikowa (minipigułka)
Ten rodzaj antykoncepcji zawiera tylko jeden hormon – progestagen. Zwykle jego ilość w jednej tabletce to 0,075 mg. Preparaty jednoskładnikowe przyjmuje się codziennie, przez 28 dni, bez przerwy na krwawienie (dlatego nie występuje lub przyjmuje postać lekkiego plamienia). Aby skuteczność tabletek tego rodzaju była zachowana, konieczne jest jednak ich stosowanie codziennie o tej samej porze, z maksymalnym przesunięciem 2-3 godziny.
Antykoncepcja hormonalna jednoskładnikowa jest polecana kobietom, które nie powinny stosować tej dwuskładnikowej, ponieważ nie zwiększa ryzyka zakrzepicy ze względu na brak estrogenu.
To może Cię zainteresować: Antykoncepcja hormonalna – sprawdź, czy jest dla Ciebie
Jakie tabletki antykoncepcyjne? Dobierz bezpieczną i skuteczną antykoncepcję
Zastanawiasz się, jakie tabletki antykoncepcyjne będą najlepsze w Twojej sytuacji? Przed rozpoczęciem stosowania tego typu środków warto sprawdzić, czy nie masz przeciwwskazań do jej stosowania, m.in. trombofilii wrodzonej, która jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do korzystania z dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Trombofilia wrodzona nie daje widocznych objawów, jednak zwiększa krzepliwość krwi i jest obecna przez całe życie.
Dobrze również szczerze porozmawiać z lekarzem o innych czynnikach zwiększających ryzyko zakrzepicy (obciążeniu dziedzicznym, paleniu papierosów etc.).
Inne badania pozwalające lepiej dobrać preparat antykoncepcyjny to oznaczenie prób wątrobowych, badanie poziomu hormonów płciowych, morfologia i lipidogram.
Ciekawy artykuł: Trombofilia wrodzona – na czym polega i jak ją zdiagnozować?
Źródła:
[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, „Ginekologia Polska” 2014, 85.[2] M. Frołow, Antykoncepcja hormonalna a zakrzepica żylna, zakrzepica.mp.pl.
Autor: Agnieszka | zdjęcie: morisfoto/pl.123rf.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.