Badania przeciwciał przeciwtarczycowych – jakie zrobić? Przeskocz do treści

Badania przeciwciał przeciwtarczycowych – jakie zrobić i o czym mówi wynik?

Badania przeciwciał przeciwtarczycowych wykorzystywane są do potwierdzenia lub wykluczenia zapalenia tarczycy o podłożu autoimmunologicznym (np. Hashimoto). Bywają również przydatne w przypadku problemów z zajściem w ciążę czy jej donoszeniem. Jakie przeciwciała przeciwtarczycowe najczęściej się oznacza i o czym mówi wynik?

Badania przeciwciał przeciwtarczycowych – aTPO, anty-TPO

To przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej. Ich nadmiar jest charakterystyczny dla choroby Hashimoto (chore osoby mają ich nawet kilkanaście tysięcy jednostek), czasami występuje też w chorobie Gravesa-Basedowa.

Badania przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TPO są konieczne do postawienia diagnozy, ale nie do ustalenia dalszego postępowania. Dobrze również zdawać sobie sprawę, że nie u wszystkich osób z Hashimoto miano przeciwciał jest podwyższone i że wysoki wynik może świadczyć też o innym schorzeniu tarczycy. Wynik powinien być więc zawsze skonsultowany z lekarzem [1].

Ciekawy artykuł: Produkty mączne przy Hashimoto? Dowiedz się, czy możesz je jeść

Badania przeciwciał przeciwtarczycowych – TRAb

To przeciwciała przeciwko receptorowi TSH, które są obecne u osób z chorobą Gravesa-Basedowa. Nie w każdym przypadku ich oznaczenie jest jednak niezbędne do postawienia diagnozy – czasami wystarczają konkretne objawy (m.in. nadczynność tarczycy i powiększenie tego organu widoczne w USG).

Badania przeciwciał przeciwtarczycowych TRAb bywają przydatne także przy różnicowaniu choroby Gravesa-Basedowa z Hashimoto (w fazie nadczynności) i poporodowym zapaleniem tarczycy (w fazie nadczynności) [1].

Badania przeciwciał przeciwtarczycowych – (aTG, anty-TG)

To przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie, których badanie obecnie ma coraz mniejsze znaczenie. Dlaczego? Ze względu na to, że nie pozwala to określić, czy u badanej osoby występuje choroba związana ze stanem zapalnym (np. Hashimoto) czy zaburzenie pracy tarczycy z powodu niedoboru jodu [1].

To może Cię zainteresować: Hashimoto objawy – jak objawia się ta choroba?

Przeciwciała anty-TPO oraz TRAb a ciąża i niepłodność

Rekomendacje Amerykańskiego Towarzystwa Tyreologicznego (American Thyroid Association – ATA) wskazują, że w przypadku problemów z poczęciem/donoszeniem dziecka warto wykonać badania przeciwciał anty-TPO (bez względu na poziom TSH). Dlaczego? Podwyższone miano przeciwciał może wskazywać, że w organizmie występują zaburzenia immunologiczne, które mogą niekorzystnie wpływać na ciążę. Zbyt wysoki poziom przeciwciał jest natomiast wskazaniem do wykonania dalszych badań immunologicznych [1].

Nieprawidłowy poziom przeciwciał – co robić?

Każdy wynik należy skonsultować ze specjalistą – endokrynologiem. Sam zbyt wysoki poziom przeciwciał wcale nie musi oznaczać jeszcze choroby tarczycy. Lekarz może potrzebować również wyników innych badań czy szczegółowego wywiadu. Dopiero po zdiagnozowaniu konkretnej choroby rozpoczyna się leczenie.


Źródła:
[1] J. Belowski, Badania przeciwciał przeciwtarczycowych – aTPO, TRAb, Endokrynologia. Poradnik dla pacjentów, http://www.endokrynologia.net/tarczyca/badania-przeciwciał-przeciwtarczycowych-atpo-trab.

Autor: Agnieszka | zdjęcie: serezniy/pl.123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (2 głos / głosy)
5/5 - (2 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy