Przeskocz do treści

Intensywne ruchy dziecka przed porodem – co mogą oznaczać?

Aktywność dziecka w trakcie trwania ciąży może się zmieniać. Często przed porodem ruchy naszego maluszka stają się bardziej intensywne, co niepokoi wiele przyszłych mam. Czy rzeczywiście jest się czym martwić? Sprawdź, co mogą oznaczać intensywne ruchy dziecka przed porodem!

Spis treści:

  1. Intensywne ruchy dziecka przed porodem – czy to powód do niepokoju?
  2. Intensywne ruchy dziecka przez porodem – co robić?
  3. Intensywne ruchy dziecka przed porodem – jak ocenić aktywność dziecka?

Intensywne ruchy dziecka przed porodem – czy to powód do niepokoju?

Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się między 20 a 23 tygodniem ciąży. Później stają się one coraz bardziej intensywne. Przed samym porodem zaczynają one jednak stopniowo słabnąć. Zwykle ma to miejsce około 39 tygodnia ciąży i wynika z faktu, że dziecko ma w macicy coraz mniej miejsca. Nie może więc już wykonywać tak intensywnych i swobodnych ruchów. Powinny one być delikatniejsze i rzadsze. Intensywne ruchy dziecka przed porodem mogą więc być powodem do niepokoju.

Intensywne ruchy dziecka przez porodem – co robić?

Intensywne ruchy dziecka mogą świadczyć o tym, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Nie zawsze jednak tak jest, dlatego przyszła mama nie powinna od razu wpadać w panikę. Często w obawie o zdrowie dziecka błędnie oszacujemy intensywność jego ruchów. Bardzo łatwo o taką pomyłkę, gdy jesteśmy zdenerwowane. Warto wtedy na spokojnie ocenić sytuację i udać się do lekarza prowadzącego naszą ciążę. Wykona on badanie USG oraz KTG. Dzięki temu sprawdzi, czy Twojemu dziecku nic nie zagraża. W razie problemów podejmie także odpowiednie działania.

Intensywne ruchy dziecka przed porodem – jak ocenić aktywność dziecka?

Pod koniec ciąży warto zacząć liczyć ruchy swojego dziecka. Dzięki temu szybko wychwycimy ewentualną zmianę częstotliwości. Musimy przy tym pamiętać, że dzieci są różne. Niektóre z nich w brzuszku mamy będą bardziej aktywne, a inne mniej. Nie porównuj więc częstotliwości ruchów Twojego dziecka do tej, którą zaobserwowała Twoja koleżanka czy siostra.
Liczenie ruchów płodu jest bardzo proste. Połóż się w wygodnej pozycji i przez mniej więcej godzinę licz każdy ruch płodu. Powinnaś naliczyć ich co najmniej 10. Następnie porównaj, czy Twój maluszek nie zaczął się nagle ruszać bardziej intensywnie niż wcześniej. Jeśli stwierdzisz, że dziecko rusza się zbyt intensywnie lub że jego aktywność jest zbyt niska, to skonsultuj się z lekarzem.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy