Jak wyglądają badania kariotypu? Przeskocz do treści

Jak wyglądają badania kariotypu?

Badanie cytogenetyczne jest jedną z najpopularniejszych analiz DNA. Jakościowa i ilościowa analiza chromosomów może być nieocenioną pomocą w diagnostyce niepłodności, zaburzeń rozwoju, nawracających poronień. Badanie można zlecić w placówkach wybranych laboratoriów genetycznych na terenie całego kraju.

Jak zbadać swój kariotyp?
Jak długo czeka się na badanie kariotypu?
Czy na badanie kariotypu trzeba być na czczo?
Dlaczego do badania kariotypu wykorzystuje się limfocyty?

Jak zbadać swój kariotyp?

Badanie kariotypu można zamówić telefonicznie lub online. Dzięki temu pacjent umawia się na konkretny termin pobrania próbki krwi bez stania w kolejkach. Następnie pobrana próbka trafia do badania już w laboratorium, gdzie materiał genetyczny poddawany jest badaniu. Oceniana jest prawidłowa budowa chromosomów oraz ich ilość w komórkach somatycznych. Do klasycznego badania wykorzystuje się komórki pozyskane dzięki hodowli metodą in vitro.

Jak długo czeka się na badanie kariotypu?

Badanie kariotypu dla par wymaga wyhodowania odpowiedniej ilości komórek niezbędnych do badania, dlatego też na wynik należy oczekiwać od 21 dni roboczych do kilku tygodni. Warto zapytać o czas oczekiwania bezpośrednio w placówce, w której zleca się analizę. Badanie kariotypu cena obejmuje kompleksowe opracowanie wyniku, który powinien być następnie skonsultowany z genetykiem.

Czy na badanie kariotypu trzeba być na czczo?

Badanie kariotypu wykonuje się na podstawie próbki krwi żylnej, jednak do badania nie jest wymagane bycie na czczo. Spożywane pokarmy nie mają wpływu na geny, które są przedmiotem analizy. Dla własnego komfortu można zjeść przed badaniem lekki posiłek, pamiętając o spożywaniu odpowiedniej ilości wody. Dzięki temu personel nie będzie miał problemów z pobraniem próbki od pacjenta.

Dlaczego do badania kariotypu wykorzystuje się limfocyty?

Badanie kariotypu wykorzystuje do badań próbkę krwi, z której wyodrębniane są limfocyty krwi obwodowej. Wykazują one prawidłowy wzrost metodą in vitro – są hodowane na specjalnej pożywce w warunkach laboratoryjnych, dzięki czemu z niewielkiej próbki krwi można pozyskać odpowiednią ilość materiału do przeprowadzenia badania.

Nasi partnerzy