Jak wygląda 25 tydzień życia niemowlaka?
Dziecko w 25 tygodniu życia ma już 7 miesięcy. Jest ono bardzo ciekawskie i ma dużą chęć poznawania świata. W tym pomagają mu coraz lepiej skoordynowane ruchy. Co powinno umieć dziecko w tym wieku? Jak wygląda 25 tydzień życia niemowlaka? Dowiesz się w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
- Co potrafi dziecko w 25 tygodniu życia?
- Dieta w 25 tygodniu życia niemowlaka
- Sen w 25 tygodniu życia dziecka
- Jak wspomagać rozwój niemowlaka w 25 tygodniu życia?
Co potrafi dziecko w 25 tygodniu życia?
Niemowlę w 25 tygodniu życia potrafi już:
- Przyciągać brodę do klatki piersiowej
- Przewracać się z brzuszka na plecy i odwrotnie
- Podciągać się do pozycji siedzącej, a w niektórych przypadkach nawet samodzielnie siedzieć
- Przekładać zabawkę z rączki do rączki
- Wykazywać pierwsze preferencje żywieniowe
- Wypowiadać ciągi sylab np. mamamam albo babababa
W 25 tygodniu życia niemowlę czuje już swoją odrębność. W konsekwencji chętnie będzie ono badać twarz mamy i ciągnąć ją za włosy. Może także z zainteresowaniem przyglądać się swojemu odbiciu w lustrze.
Dieta w 25 tygodniu życia niemowlaka
W 25 tygodniu życia dieta niemowlaka powinna być już rozszerzana. Możemy powoli wprowadzać do niej pokarmy stałe. Musimy robić to stopniowo. Zaleca się, aby rozpocząć od warzyw, najlepiej gotowanych. Wprowadzać powinniśmy je powoli. Dzięki temu zobaczymy, co dziecku smakuje. Z owocami powinniśmy zaczekać nieco dłużej. Skosztowanie ich słodkiego smaku może spowodować, że nasz maluszek nie będzie później chętnie jadł warzyw.
Sen w 25 tygodniu życia dziecka
Dziecko w 25 tygodniu życia powinno przesypiać od 12 do 14 godzin na dobę. Trzy godziny z tego przeznaczone powinny być na drzemki w ciągu dnia, a resztę czasu dziecko powinno przesypiać w nocy.
25-tygodniowe niemowlę może jeszcze dość często budzić się w nocy. Wywołane może być to nie tylko potrzebą karmienia, ale także ząbkowaniem czy niedojrzałością układu nerwowego.
Jak wspomagać rozwój niemowlaka w 25 tygodniu życia?
Może Ci się wydawać, że Twoje 25-tygodniowe nie rozumie jeszcze zbyt wiele. W rzeczywistości rozumie ono więcej, niż możesz przypuszczać. Nazywaj więc jego stany i emocje np. “Julka dostała fajną zabawkę i jest zadowolona, prawda?”. Ma to ogromne znaczenie w procesie jego rozwoju emocjonalnego.
Twojemu 25-tygodniowemu niemowlakowi spodobają się zabawy z użyciem dźwięków i rytmu. Możecie rytmicznie klaskać, czytać rymowanki czy skandować. Dziecko będzie zachwycone, a przy tym będzie się rozwijać.