Czy warto wykonać test WES prekoncepcja przed ciążą? Przeskocz do treści

Jak badanie WES prekoncepcja może wspomóc planowanie rodziny?

Niestety powiększenie rodziny nie zawsze przychodzi łatwo. Często pary muszą zmierzyć się z problemem niepłodności, który może mieć różne przyczyny. Jedną z nich są czynniki genetyczne. Mutacje w genach mogą niestety uniemożliwić nam zajście w ciążę. Ich wykrycie może jednak pomóc znaleźć rozwiązanie. W tym celu warto wykonać badanie WES Prekoncepcja. Zobacz, jak może ono wspomóc planowanie rodziny!

Spis treści:

  1. Rola testów genetycznych w planowaniu rodziny
  2. Test WES Prekoncepcja w planowaniu rodziny

Rola testów genetycznych w planowaniu rodziny

Każdy z nas w momencie zapłodnienia otrzymuje od rodziców pewien zestaw genów. Połowę otrzymujemy od matki, a połowę od ojca. Determinują one wiele naszych cech. W genach tych znajdować mogą się także mutacje, z których może rozwinąć się choroba. Niektóre z nich są na tyle niebezpieczne, że mogą uniemożliwić ciąży dalszy rozwój.
Nawet z mutacjami w genach możemy mieć zdrowe dziecko. Muszą one jednak wcześniej zostać wykryte. Dzięki temu będziemy mogli lepiej przygotować się do ciąży i nieco ułatwić sobie proces starania się o dziecko. Wykrycie takich mutacji umożliwiają testy genetyczne, których wykonanie jest niezwykle proste.

Test WES Prekoncepcja w planowaniu rodziny

Jednym z badań, które możemy rozpoznać przed rozpoczęciem starań o dziecko, jest test WES prekoncepcja. Jest to analiza DNA rodziców, dzięki której zyskają oni pewność, że nie przekażą dziecku żadnej szkodliwej mutacji. Badanie wykluczy ryzyko rozwoju tysięcy chorób u dziecka. To pozwoli świadomie podjąć decyzję o rodzicielstwie.

Test WES prekoncepcja jest nowoczesnym badaniem genetycznym. Wykorzystuje się w nim technologię NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji), dzięki której sprawdza się aż 23 000 genów. Pozwala to na wykrycie nawet rzadkich mutacji genetycznych. W konsekwencji dowiemy się nie tylko o potencjalnych chorobach, ale także predyspozycjach genetycznych np. do rozwoju nowotworu czy zakrzepicy.

Test WES prekoncepcja jest nieinwazyjny i bezbolesny. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka krwi lub wymaz z policzka. Po przekazaniu próbki na wynik będziemy musieli zaczekać około 10 tygodni. Po jego otrzymaniu skorzystać będziemy mogli z bezpłatnej konsultacji z lekarzem genetykiem. Zinterpretuje on wynik i określi szanse pary na rodzicielstwo. Zaproponuje także dalsze działania, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy