Przeskocz do treści

Ile kosztuje test na HPV i w jaki sposób można go wykonać?

Test na HPV to jedyny pewny sposób na wykrycie wirusa brodawczaka ludzkiego, który przyczynia się do raka szyjki macicy, prącia czy odbytu. Zakażenie może przebiegać bezobjawowo, a wirus w formie utajonej może być obecny w organizmie przez wiele lat. Ryzyko zakażenia jest szczególnie wysokie przy częstej zmianie partnerów seksualnych.

Test na HPV – jaki jest koszt testu?
Test na HPV – na czym polega badanie?
Test na HPV – co oznacza zły wynik?
Test na HPV – czy istnieje możliwość refundacji z NFZ?

Test na HPV – jaki jest koszt testu?

Cena testu na HPV zależy od ilości wirusów wykrywanych w pojedynczym badaniu. Należy bowiem pamiętać, że wirus HPV może wywoływać 200 różnych wirusów, spośród których znajdują się grupy wysoko i nisko onkogenne. Ceny testów genetycznych zaczynają się od około 150 złotych, za najdroższe należy zapłacić około 350-400 złotych. Każde laboratorium indywidualnie ustala swoje cenniki.

Test na HPV – na czym polega badanie?

Badanie na HPV polega na wykrywaniu w danej próbce materiału DNA charakterystycznego dla wirusa brodawczaka ludzkiego. Test jest w stanie precyzyjnie określić, czy badana osoba została zakażona i jeśli tak, to jakiego typu wirusem. Tańsze testy mają węższy zakres, dlatego warto nieco dołożyć, by móc korzystać ze znacznie szerszej diagnostyki.

Test na HPV – co oznacza zły wynik?

Zły wynik oznacza zakażenie wirusem HPV – wykonanie takiego badania może jednak uratować życie. Samo zakażenie może przebiegać bezobjawowo i nie wpływa na samopoczucie, może jednak wywoływać raka. Nosiciele wirusa po wykonaniu testu mają świadomość zakażenia i zaleca się im wykonywanie częstych badań diagnostycznych – nawet jeśli zachorują to wówczas udaje się wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Jeśli ktoś nie wie o zakażeniu to najczęściej nie zgłasza się na badania.

Test na HPV – czy istnieje możliwość refundacji z NFZ ?

Test na HPV nie jest refundowany przez NFZ, mimo iż daje możliwość wykrycia DNA wirusa z dokładnością do 100%. Badanie należy wykonać na własny koszt – na szczęście nie jest to wysoki wydatek biorąc pod uwagę korzyści zdrowotne. W najbliższym czasie Ministerstwo Zdrowia nie planuje włączenia testu w kierunku wykrycia HPV na listę badań refundowanych.

Nasi partnerzy