Dlaczego badania prenatalne są ważne? Kilka słów o znaczeniu badań w ciąży
Większość badań prenatalnych, które można w Polsce wykonać, jest bezpłatna. Nadal jednak część kobiet ich nie wykonuje, a o tych innowacyjnych nawet nie słyszało. Czas to zmienić. Wyjaśniamy, dlaczego badania prenatalne są ważne dla noworodka i jego rodziców.
Spis treści
Dlaczego badania prenatalne są ważne dla dziecka?
Badania prenatalne mają na celu określenie, czy dziecko może przyjść na świat z nieprawidłowym DNA. Nasze geny decydują o funkcjonowaniu całego organizmu, a nawet zmiana w budowie jednego genu może znacznie pogorszyć zdrowie maluszka. Chorobą związaną z mutacją w jednym genie jest np. mukowiscydoza. Co więcej, jej nosicielem może być jeden z rodziców i o tym nie wiedzieć. Mukowiscydoza obciąża cały organizm dziecka, ale najbardziej układ oddechowy i pokarmowy. Jej objawy można skutecznie łagodzić odpowiednim leczeniem, ale do tego jest niezbędna prawidłowa diagnoza. Choroby genetyczne jednogenowe wykrywają badania genetyczne, np. NIFTY PRO (w ciąży) oraz WES (po porodzie). Ponadto niektóre wady wrodzone można już leczyć w macicy, np. wady serca. Czasami ratuje to życie płodu, który w przeciwnym wypadku nie dożyłby porodu lub zmarł krótko po nim. Kobieta, która wie, że jej dziecko nie jest zdrowe, ma szansę prowadzić ciążę u ginekologa wyspecjalizowanego w prowadzeniu takich ciąż. Ponadto rodzice maluszka mogą poszukać szpitala, w którym personel medyczny ma doświadczenie w opiece nad noworodkiem z konkretną chorobą. Będą też w stanie zastanowić się czego potrzebują, aby móc lepiej się nim opiekować. Dzieci obciążone chorobami genetycznymi często potrzebują np. specjalistycznego sprzętu medycznego.
Dlaczego badania prenatalne są ważne dla przebiegu ciąży i porodu?
Do badań prenatalnych zaliczamy m.in. USG prenatalne oraz test PAPP-a. Oba te badania, poza oceną zdrowia płodu, pozwalają też sprawdzić stan łożyska oraz możliwość wystąpienia różnych powikłań przebiegu ciąży, np. nadciśnienia indukowanego ciążą, przedwczesnego porodu. Czasami z wyniku badania USG ginekolog informuje pacjentkę, że konieczne będzie zakończenie ciąży przez wykonanie cesarskiego cięcia. Taka konieczność następuje np. w przypadku wytrzewienia się jelit płodu. Otrzymanie prawidłowych wyników badań prenatalnych redukuje stres u przyszłej mamy, która zazwyczaj boi się urodzić chore dziecko. Odczuwanie strachu przez całą ciążę z pewnością wpłynie negatywnie na rozwój dziecka. Przecież przez łożysko i pępowinę docierają do niego hormony stresu, np. kortyzol. Po porodzie maluszek może być przez to bardziej niespokojny i płaczliwy. Kobieta w ciąży może w wyniku stresu nawet poronić.