Czy test NIFTY można wykonywać bezpiecznie w czasie ciąży? Przeskocz do treści

Czy test NIFTY można wykonywać bezpiecznie w czasie ciąży?

Wiele ciężarnych obawia się wykonywać test NIFTY w ciąży, jednak są to całkowicie bezpodstawne obawy. Badanie NIFTY jest wręcz rekomendowane dla każdej ciężarnej i można je wykonywać nawet w przypadku ciąży zagrożonej. Testy NIPT to badania prenatalne nieinwazyjne i są wykonywane z próbki krwi żylnej ciężarnej. Z tego powodu nie niosą ryzyka poronienia i nie powodują zbędnego stresu u przyszłej mamy.

Kiedy najlepiej zrobić test NIFTY?
Czy test NIFTY Warszawa jest na NFZ?
Cena testu NIFTY a pozostałych testów NIPT
Test NIFTY gdzie zrobić, czy warto?

Kiedy najlepiej zrobić test NIFTY?

Test NIFTY opiera się na analizie wolnego płodowego DNA, które w krwi matki występuje od 7 tygodnia ciąży. Do wykonania badania NIPT niezbędny jest odpowiedni poziom frakcji płodowej, dlatego test NIPT wykonuje się od 10 tygodnia ciąży. Nie ma sztywnych zasad określających czas wykonania badania, tak naprawdę analizę można wykonywać aż do porodu. Oczywiście warto poznać stan zdrowia maluszka jak najwcześniej, choćby dla własnego spokoju.

Czy test NIFTY Warszawa jest na NFZ?

Test NIFTY Warszawa nie jest refundowany w ramach NFZ i nigdy nie znajdował się na liście badań refundowanych. Szkoda, ponieważ badanie jest skuteczne, wiarygodne i w pełni bezpieczne. Ciężarne muszą wykonywać badanie w ramach prywatnej diagnostyki i opłacać wszelkie koszty z własnej kieszeni.

Cena testu NIFTY a pozostałych testów NIPT

Test NIFTY cena mieści się w średnich kosztach testów NIPT dostępnych na polskim rynku. Badanie NIFTY kosztuje około 2300 złotych, chociaż ostateczne koszty zależą od laboratorium czy nawet od miasta, w którym zleca się badanie. Średnia cena test NIPT w Polsce kształtuje się na poziomie 2000-2600 złotych.

Test NIFTY gdzie zrobić, czy warto?

Test NIFTY gdzie zrobić? Rekomenduje się wykonanie badania w sprawdzonych laboratoriach genetycznych, które można znaleźć w polskich miastach. Placówki muszą posiadać odpowiednie zaplecze techniczne oraz wyszkolony personel, co zapewnia możliwość wykonania badania według oficjalnych standardów. Warto sprawdzać opinie dotyczące danych laboratoriów, dzięki czemu można pozyskać informacje odnośnie tego, czy w danym miejscu należy zlecić wykonanie testu.

Nasi partnerzy