Cena diagnostyki prenatalnej: czy badania prenatalne są darmowe?
Każda kobieta oczekująca dziecka powinna wykonać diagnostykę prenatalną. Dzięki niej sprawdzić możemy, czy nienarodzone jeszcze dziecko na pewno rozwija się zdrowo. Pozwala ona także wykryć ewentualne wady wrodzone. Ile kosztuje taka diagnostyka? Czy badania prenatalne są darmowe? Przeczytaj poniżej!
Spis treści:
- Program Badań Prenatalnych refundowany przez NFZ
- Jakie badania można wykonać w ramach Programu Badań Prenatalnych?
- Badania prenatalne nierefundowane
Program Badań Prenatalnych refundowany przez NFZ
Program Badań Prenatalnych to inicjatywa finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Pozwala on skorzystać z całkowicie darmowych badań prenatalnych. Dzięki temu ciężarne mogą sprawdzić, czy ich maleństwo na pewno rozwija się zdrowo.
Niestety z Programu Badań Prenatalnych nie może skorzystać każda ciężarna. Jest on skierowany jedynie do kobiet w następujących przypadkach
• Zajścia w ciążę po 35 roku życia
• Wykrycia aberracji chromosomowej w poprzedniej ciąży
• Wykrycia aberracji chromosomowej u matki lub ojca
• Wykrycia w innym badaniu zwiększonego ryzyka rozwoju u dziecka aberracji chromosomowej lub innej choroby genetycznej
Jakie badania można wykonać w ramach Programu Badań Prenatalnych?
Program Badań Prenatalnych obejmuje następujące testy:
• USG genetyczne – wykonywane jest ono dwa razy – między 11 a 13 tygodniem ciąży oraz między 18 a 23 tygodniem ciąży. W jego trakcie lekarz ocenia parametry, które pozwalają na wykrycie oznak wad wrodzonych.
• Test PAPP-A – jest to badanie biochemiczne, które wykonuje się na podstawie próbki krwi matki. Wykonuje się je między 11 a 13 tygodniem ciąży.
W ramach Programu Badań Prenatalnych możemy także wykonać badania inwazyjne. Są one jednak przeprowadzane jedynie u tych ciężarnych, u których inne badania wykazały nieprawidłowości. Po przeprowadzeniu badania inwazyjnego otrzymamy jednoznaczną diagnozę.
Badania prenatalne nierefundowane
Program Badań Prenatalnych niestety nie obejmuje każdej przyszłej mamy. Większość ciężarnych diagnostykę prenatalną musi więc wykonać na własną rękę. W takiej sytuacji warto sięgnąć także po inne badania, takie jak badania wolnego płodowego DNA. Przykładem takiego badania jest test Prenatal testDNA. Jest on bezbolesny i nieinwazyjny, a przy tym charakteryzuje się czułością wynoszącą aż 99%. Jego wykonanie może więc nam wiele powiedzieć na temat zdrowia naszego maleństwa.