Cytologia płynna - co to za badanie? Przeskocz do treści

Cytologia płynna – co to za badanie?

Cytologia płynna (LBC) to nowoczesna metoda wykonywania badania cytologicznego. Polega ona na przechowywaniu pobranego od pacjentki wymazu w specjalnym płynnym podłożu. Dzięki temu cytologia płynna jest znacznie dokładniejsza niż cytologia zwykła. Jak przebiega badanie? Jak się przygotować do cytologii płynnej? Podpowiadamy poniżej!

Spis treści:

  1. Cytologia płynna – jak wygląda badanie?
  2. Cytologia płynna – cena
  3. Cytologia płynna (cienkowarstwowa) – rekomendacje
  4. Cytologia płynna – jak się przygotować do badania?

Cytologia płynna – jak wygląda badanie?

Cytologia płynna to nowoczesne badanie cytologiczne. Ma ono dużo większą wartość diagnostyczną niż jego standardowa wersja. Jest to możliwe dzięki innej metodzie przechowywania pobranej od pacjentki próbki.

W przypadku cytologii płynnej wymaz z szyjki macicy jest pobierany tak samo, jak w cytologii zwykłej – pobiera się go za pomocą jałowego wziernika. Pobranie jest bezbolesne, ale może sprawić pacjentce lekki dyskomfort. Następnie wymaz jest przenoszony do specjalnego pojemnika z płynnym podłożem. Zapobiega to uszkodzeniu pobranych komórek oraz eliminuje komórki, które nie mają znaczenia dla wyniku badania cytologicznego. W przypadku cytologii zwykłej wymaz trafia na szkiełko, przez co analiza może nie wykazać wszystkich istniejących nieprawidłowości.

W laboratoriach cytologię płynną możemy znaleźć także pod nazwą cytologia LBC lub cytologia cienkowarstwowa. Wszystkie te nazwy oznaczają to samo badanie.

Cytologia płynna – cena

Cena cytologii płynnej to około 150-180 zł. Jest ona zależna od laboratorium, w którym wykonujemy badanie. W niektórych placówkach możliwe jest również samodzielne pobranie wymazu do analizy w domu. Wtedy cena cytologii płynnej jest zwykle odrobinę niższa.

Cytologia płynna (cienkowarstwowa) – rekomendacje

Cytologia płynna jest badaniem rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Jest to bardzo ważny element profilaktyki w kierunku raka szyjki macicy. Według Ekspertów Towarzystwa prawdopodobieństwo fałszywego wyniku jest w przypadku cytologii płynnej znacznie mniejsze niż w standardowej wersji badania.

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zwraca uwagę również na możliwość wykrycia wirusa HPV w cytologii płynnej. Jest to wirus brodawczaka ludzkiego, który może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. HPV to bardzo powszechny wirus. W ciągu życia zaraża się nim aż 80% aktywnych seksualnie osób. Cytologia zwykła nie jest w stanie go wykryć.

Cytologia płynna – jak się przygotować do badania?

Umawiając się na cytologię płynną musimy wybrać odpowiedni termin. Badanie to nie może być przeprowadzane w trakcie krwawienia miesiączkowego. Zaleca się wykonanie cytologii płynnej w pierwszej połowie cyklu najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki.

Pacjentka na 24 godziny przed badaniem powinna zaprzestać współżycia seksualnego. W tym czasie nie powinna również mieć wykonywanego badania ginekologicznego, pobieranych posiewów oraz przezpochwowego USG. Z kolei 4 dni przed wykonaniem cytologii płynnej powinna odstawić leki dopochwowe oraz unikać stosowania tamponów i wykonywania płukania pochwy.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy