Cykle 40 dniowe a zajście w ciążę, czyli jak miesiączka wpływa na płodność
Kobiece hormony to jeden duży, skomplikowany mechanizm. Jest on także bardzo kruchy, dlatego takie czynniki jak stres czy intensywny sport mają na niego ogromny wpływ. W konsekwencji zmieniać może się długość cyklu miesiączkowego, co z kolei ma wpływ na kobiecą płodność. Im dłuższy cykl, tym szansa na dziecko jest mniejsza. Jak się ma to do cykli 40-dniowych? Czy w takiej sytuacji można zajść w ciążę? Podpowiadamy poniżej!
Spis treści:
- Kobiecy cykl miesiączkowy
- Długość cyklu miesiączkowego a kobieca płodność
- Cykle 40 dniowe a zajście w ciążę
Kobiecy cykl miesiączkowy
Cykl miesiączkowy ma prawidłową długość, jeśli trwa od 21 do 35 dni. Nie jest on wtedy zbyt długi ani zbyt krótki. Pamiętajmy, że nasz cykl nie musi trwać książkowych 28 dni. Jest to wartość uśredniona, ale w rzeczywistości u mało której kobiety cykl ma tak idealną długość.
Prawidłowy cykl powinien być odpowiednio długi, ale także regularny. Jego długość w poszczególnych cyklach nie powinna zmieniać się o więcej niż 8 dni. Oznacza to, że jeśli w jednym miesiącu nasz cykl ma 24 dni, to w kolejnym może mieć maksymalnie 32. Inaczej mówimy o nieregularnych cyklach miesiączkowych.
Długość cyklu miesiączkowego a kobieca płodność
Długość cyklu miesiączkowego ma ogromny wpływ na kobiecą płodność. W każdym cyklu tylko raz występuje owulacja. Jest to czas, kiedy kobieta jest najbardziej płodna. Im dłuższe cykle, tym owulacja rzadziej występuje.
Cykle 40 dniowe a zajście w ciążę
40 dniowy cykl jest zdecydowanie zbyt długi. Kobieta w takim przypadku dużo rzadziej będzie miała owulację. Może to utrudnić starania o dziecko, ale wcale nie musi. Jeśli pacjentka nie cierpi na żadne zaburzenia, to do zapłodnienia może dojść nawet w pierwszym cyklu starań.
Długi cykl miesiączkowy musi mieć swoje podłoże. Najczęściej jest on wydłużony przez zaburzenia hormonalne. Długie cykle pojawiają się m.in. u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS), podwyższonym poziomem prolaktyny oraz z chorobami tarczycy. Ich przyczyną może być również stres, nieodpowiednia dieta czy torbiel na jajniku. Wszystkie te czynniki mogą również zmniejszać szanse na zajście w ciążę.
Z długimi cyklami powinniśmy zgłosić się do ginekologa. Wykona on niezbędną diagnostykę, dzięki której określi przyczynę tego stanu. W niektórych przypadkach zleci on pacjentce również właściwe leczenie.