Nieregularna owulacja a dni płodne Przeskocz do treści

Nieregularna owulacja – jak wyznaczyć dni płodne?

Nieregularna owulacja może powodować trudności z zajściem w ciążę. Kobietom z tym problemem dużo trudniej jest wyliczyć, kiedy będą najbardziej płodne. Problem pojawia się także przy wyznaczaniu daty miesiączki. Przedstawiamy więc najlepsze sposoby na wyznaczenie dni płodnych przy nieregularnych owulacjach!

Spis treści:

  1. Owulacja w cyklu miesiączkowym
  2. Przyczyny zaburzeń owulacji
  3. Nieregularne owulacje a obliczanie dni płodnych

Owulacja w cyklu miesiączkowym

Owulacja to moment w cyklu miesiączkowym, kiedy kobieta jest najbardziej płodna. Dochodzi do niej na 14 dni przed rozpoczęciem miesiączkowania. W takim terminie jajeczkowanie pojawia się u każdej kobiety. Wyjątkiem są pacjentki, które z pewnego powodu zmagają się z cyklami bezowulacyjnymi.

Nieregularna owulacja dotyczy kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe. Co to oznacza? Za regularne uznaje się te cykle, których długość różni się maksymalnie o 8 dni. Jeśli więc jeden nasz cykl ma 21 dni, a kolejny 33, to są one nieregularne.

Przyczyny zaburzeń owulacji

Prawidłowa owulacja powinna pojawiać się regularnie. Jeśli tak nie jest, to w organizmie musi istnieć pewna nieprawidłowość. Tego typu problemy mogą być wywołane przez intensywny wysiłek fizyczny, stres czy nieprawidłową dietę. Nieregularnie pojawiające się owulacje mogą mieć także poważniejsze przyczyny, takie jak zaburzenia hormonalne czy endometrioza.

Jeśli nasze cykle miesiączkowe nie są regularne, to powinnyśmy zgłosić się do ginekologa. Zdiagnozuje on przyczynę tego stanu i zaleci nam dalsze kroki. Do lekarza powinnyśmy zgłosić się, nawet jeśli nie planujemy w przyszłości dziecka.

Nieregularne owulacje a obliczanie dni płodnych

Płodność kobiety nie zmniejsza się przez nieregularne jajeczkowania. W takiej sytuacji nieco trudniej jest po prostu wyliczyć, kiedy jesteśmy płodne. Pomogą nam w tym kalkulatory i aplikacje internetowe. Na podstawie danych o naszym okresie wyliczą nam one, kiedy powinna pojawić się owulacja.
Jajeczkowanie powoduje pewne zmiany w naszym organizmie, które bez problemu zauważymy przy regularnych obserwacjach. Jedną z nich jest podniesienie temperatury ciała o 0,2°C. Mierząc ją codziennie, bez problemu zauważymy ten niewielki skok. O dniach płodnych świadczy również zmiana wyglądu naszego śluzu na bardziej lepki i biały.

Próbując ustalić, kiedy dojdzie do owulacji, warto mieć w domu testy owulacyjne. Jeśli nasze obserwacje wykażą, że jajeczkujemy, to będziemy mogły to potwierdzić, wykonując test.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy