Co warto wiedzieć o wirusie hpv Przeskocz do treści

Co warto wiedzieć o wirusie hpv

Czym jest wirus HPV? Chociaż mówi się o nim coraz więcej, niestety nie każdy jeszcze wie jak ważne jest regularne badanie się pod kątem zakażenia, a także ewentualne szczepiania. HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, a co roku zostaje wykryte około 43 milionów zakażeń tym konkretnym wirusem. Jest to najczęściej występująca choroba przenoszona drogą płciową. 

Wirus HPV ma wiele typów i zakażenie częścią jego odmian nie powoduje w organizmie problemów zdrowotnych czy powikłań. Niektóre z typów wirusa są niezwykle groźne i mogą doprowadzić do wielu powikłań. Z tego powodu, tak ważne jest wykonywanie cytologii, aby wykryć ewentualne zakażenie jak najszybciej. 

Jakie problemy są związane z zakażeniem HPV?
W jaki sposób ludzie zarażają się wirusem HPV?
Jaki jest związek pomiędzy HPV, a rakiem szyjki macicy?
Jak często ludzie zarażają się HPV?

Jakie problemy są związane z zakażeniem HPV?

Zakażenie wirusem typu niskiego ryzyka często przechodzi się bezobjawowo, ponieważ nasz orgaznim jest w stanie go pokonać. Jeśli układ immunologiczny nie jest w stanie sobie poradzić z zakażeniem typem wysokiego ryzyka może dojść do rozwoju nowotworu. Jest to podstępna choroba, ponieważ do czasu pojawienia się zmian na ciele nie daje objawów zwiastujących.

W jaki sposób ludzie zarażają się wirusem HPV?

Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych, niezależnie od rodzaju, ponieważ można się zarazić podczas seksu pochwowego, oralnego, a także analnego. Do zakażenia może także dojść jeśli mamy kontakt ze ślina lub krwią osoby zakażonej.

Jaki jest związek pomiędzy HPV, a rakiem szyjki macicy?

Aż 100% zachorowań na raka szyjki macicy jest spowodowanych przez zakażenie wirusem HPV.

Jak często ludzie zarażają się HPV?

Podejrzewa się, że około 50-80% osób miał kontakt z wirusem HPV w ciągu swojego życia i zostało zakażonych. Warto podkreślić, że nie wszystkie zakażenia są zakażeniami wirusa typu wysokoonkogennego, a część infekcji organizm jest w stanie sam zwalczyć. Lekarze podkreślają znaczenie szybkiego wykrycia poprzez badanie HPV.

Nasi partnerzy