Ciąża pozamaciczna – objawy, przebieg, postępowanie
Ciąża pozamaciczna to stan, w którym zarodek zagnieżdża się poza macicą. Dochodzi do tego w 1,5-2% ciąż. Ciąża pozamaciczna niestety kończy się utratą dziecka, ponieważ rozwój zarodka jest niemożliwy. Może ona być także zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiety, jeśli zostanie wykryta zbyt późno.
Spis treści:
1. Czym jest ciąża pozamaciczna?
2. Ciąża pozamaciczna – objawy
3. Czy ciążę pozamaciczną można donosić?
4. Ciąża pozamaciczna – możliwe powikłania
Czym jest ciąża pozamaciczna?
Ciąża pozamaciczna to inaczej ciąża ektopowa. Jest to stan, w którym zarodek zagnieżdża się poza macicą. Zwykle ciąża pozamaciczna zaczyna się rozwijać w jajowodzie. Zdarzają się także przypadki umiejscowienia zarodka w jajniku i w brzuchu kobiety. Są one jednak dużo rzadsze.
Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę pozamaciczną wynosi około 1/100. Na stan ten najbardziej narażone są kobiety między 25 a 30 rokiem życia.
Ryzyko jej wystąpienia zwiększa także:
● Przebyta operacja jajowodów
● Zapalenie w obrębie miednicy mniejszej
● Używanie wkładki wewnątrzmacicznej
● Endometrioza
● Zarażenie chlamydią
● Przebycie ciąży pozamacicznej
● Infekcja lub stan zapalny zakłócający pracę jajowodów
Przyczyną ciąży pozamacicznej może być również nieprawidłowa implantacja zarodka oraz opóźniony transport zarodka z jajowodu do macicy. Są to czynniki, na które człowiek nie ma nawet najmniejszego wpływu.
Ciąża pozamaciczna – objawy
Ciąża pozamaciczna na początku rozwija się tak samo, jak ciąża prawidłowa. Kobieta przestaje więc miesiączkować, wymiotuje i odczuwa mdłości, jest senna i zmęczona oraz ma bolesne i tkliwe piersi. Później pojawić mogą się także niepokojące objawy, takie jak:
● Krwawienie lub plamienie z dróg rodnych
● Bóle brzucha
● Bladość skóry
● Zimne poty
● Niskie ciśnienie krwi
● Omdlenia
Po zauważeniu wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ciąża pozamaciczna powinna zostać wykryta jak najszybciej.
Czy ciążę pozamaciczną można donosić?
Ciążę maciczną diagnozuje się zwykle podczas badania USG. Dla potwierdzenia diagnozy lekarze zlecają także wykonanie badania krwi pod kątem obecności hormonu beta-hcg. Następnie w zależności od momentu wykrycia ciąży wdrażane jest odpowiednie postępowanie.
Szanse na donoszenie ciąży pozamacicznej są niewielkie, a ryzyko powikłań jest ogromne. Po jej wykryciu lekarze decydują się na przerwanie ciąży. Pacjentkom w takim przypadku podaje się metotreksat, czyli zastrzyk cytotoksyczny, który ma zatrzymać rozwój zarodka. Takie postępowanie możliwe jest tylko w przypadku wcześnie wykrytych ciąż pozamacicznych.
Ciąża pozamaciczna wykryta po 8 tygodniach musi zostać usunięta laparoskopowo. Pacjentki poddawane są więc zabiegowi w znieczuleniu ogólnym. Jest on nieinwazyjny i bezbolesny dla kobiety.
Ciąża pozamaciczna nie przekreśla szans na urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości. Niestety istnieje ryzyko ponownego wystąpienia tego stanu. Przed rozpoczęciem starań o dziecko warto więc wykonać badanie drożności jajowodów HSG.
Ciąża pozamaciczna – możliwe powikłania
Ciąża pozamaciczna może być niebezpieczna dla zdrowia i życia kobiety, jeśli nie wykryje się jej odpowiednio wcześnie. Najczęstszym powikłaniem w takim przypadku jest pęknięcie jajowodu. Prowadzić ono może do krwotoku wewnętrznego. Jest on bezpośrednim zagrożeniem dla życia kobiety, dlatego pomoc medyczna powinna zostać udzielona jak najszybciej.