Jod w ciąży - jakie jest zapotrzebowanie? Suplementować czy nie? Przeskocz do treści

Jod w ciąży – jakie jest zapotrzebowanie? Suplementować czy nie?

W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na jod. Czy to jednak oznacza, że konieczna jest suplementacja jodu w ciąży? Czym grozi niedobór jodu w ciąży i czy pierwiastek ten można dostarczyć z pokarmem? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Spis treści:

1. Czy jod dla kobiet w ciąży jest ważny?
2. Jod w ciąży – jakie jest zapotrzebowanie?
3. Czym grozi niedobór jodu w ciąży?
4. Jod dla ciężarnych – jak dostarczyć ten pierwiastek z pożywieniem?
5. Suplementacja jodu w ciąży – czy i kiedy jest konieczna?

Czy jod dla kobiet w ciąży jest ważny?

Jod to pierwiastek, który reguluje metabolizm, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego oraz wpływa na produkcję hormonów, w tym w szczególności tarczycy [1]. Bardzo ważny jest również jod w ciąży — jeśli pierwiastek ten jest utrzymany na właściwym poziomie, sprzyja to prawidłowemu rozwojowi płodu oraz donoszeniu ciąży [1].

Jod w ciąży – jakie jest zapotrzebowanie?

Osoba dorosła potrzebuje 150 µg / dobę [2] [3]. Zapotrzebowanie na jod w ciąży jest jeszcze większe, wynika to między innymi ze zwiększonego wydalania tego pierwiastka z moczem oraz nadmiernej produkcji hormonu tarczycy — tyroksyny [3]. Kobieta ciężarna potrzebuje aż 250 µg jodu / dobę [2] [3].

Czym grozi niedobór jodu w ciąży?

Nadmierne spożycie jodu, które może wywołać nadczynność tarczycy, jest spotykane rzadko [5]. O wiele poważniejszym problemem jest niedostateczna podaż tego pierwiastka, ponieważ niedobór jodu w diecie może prowadzić do rozwoju niedoczynności tarczycy [6].

Charakterystyczne objawy niedoczynności tarczycy to [6]:

• nadmierna senność,
• nadmierne zmęczenie,
• nadmiernie przesuszona skóra,
• przyrost masy ciała,
• spowolnienie czynności serca,
• stany depresyjne,
• uczucie ciągłego zimna,
• zaburzenia pamięci.

Zaburzenie może prowadzić również do zaburzeń miesiączkowania, a w cięższych przypadkach odpowiadać za choroby serca, niepłodność, a nawet śpiączkę [6].

Szczególnie niebezpieczny jest niedobór jodu w ciąży, ponieważ w wyniku niedostatecznej podaży tego pierwiastka może dojść do [1] [4]:

• poronienia,
• porodu przedwczesnego,
• rozwoju niedoczynności tarczycy płodu,
• rozwoju u płodu niedosłuchu lub nawet głuchoty,
• upośledzenia funkcji mózgu płodu i co za tym idzie, opóźnienia rozwoju intelektualnego oraz rozwoju zaburzeń neurologicznych.

Jod dla ciężarnych – jak dostarczyć ten pierwiastek z pożywieniem?

Jod dla kobiet w ciąży może być dostarczany z dietą. Bogate w pierwiastek są produkty spożywcze, takie jak [5]:

• ryby — świeży dorsz, mintaj, łosoś, śledź, pstrąg, szczupak, wędzona makrela, tuńczyk w oleju, flądra
• mleko i jego przetwory,
• tłuste sery,
• jaja,
• produkty zbożowe — otręby pszenne, płatki owsiane,
• warzywa — brokuły, szpinak, rzodkiewka, soja, bób,
• orzechy laskowe, arachidowe i włoskie,
• sól biała, jodowana,
• jodowana woda mineralna.

Suplementacja jodu w ciąży – czy i kiedy jest konieczna?

Mimo dowodów na to, że jod dla ciężarnych ma pozytywny wpływ na przebieg ciąży oraz rozwój płodu, suplementacja jodu w ciąży jest nadal kwestią sporną i wymaga konsultacji z lekarzem. Dodatkowe podawanie jodu kobietom w ciąży należy wdrożyć dopiero po rozważeniu wszystkich za i przeciw, szczególną ostrożność trzeba zachować, jeśli przyszła mama choruje na Hashimoto [1].

Celem sprawdzenia poziomu jodu w organizmie i stwierdzenia, czy konieczna jest suplementacja jodu w ciąży, można wykonać badanie moczu, natomiast przy stwierdzonej chorobie tarczycy lepszym wyznacznikiem będzie badanie poziomu hormonów tarczycy [1]. Wyniki licznych badań naukowych pokazują, że suplementacja jodu w ciąży ma korzystny wpływ na rozwój neuropsychologiczny dziecka i najlepiej, aby została ona wdrożona jeszcze przed poczęciem, tak aby organizm zdążył zgromadzić odpowiednie zapasy tego pierwiastka [7] [8]. Tego samego zdania jest Polskie

Towarzystwo Ginekologiczne. W rekomendacjach z 2013 roku wspomniano, że każda ciężarna w Polsce powinna otrzymywać 150-200 μg/ dobę jodu w formie tabletek [9].

 

Źródła:

1. https://epozytywnaopinia.pl/suplementacja-w-ciazy-jod/ [dostęp: 20.10.2022 r.]

2. Gietka-Czernel M. Profilaktyka niedoboru jodu. Post Nauk Med. 2015, 28(12): 839–845

3. World Health Organization. United Nations Children’s Fund & International Council for the control of iodine deficiency disorders and monitoring their elimination. 2nd ed. WHO, Geneva, Switzerland, 2007.

4. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61949,zapotrzebowanie-na-jod-w-okresie-ciazy [dostęp: 20.10.2022 r.]

5. Pyka B., Zieleń-Zynek I., Kowalska J., Ziółkowski G., Hudzik B., Gąsior M., Zubelewicz-Szkodzińska B. Zalecenia dietetyczne dotyczące spożywania jodu – w poszukiwaniu konsensusu między kardiologami a endokrynologami. Folia Cardiologica 2019, 15 (2): 156-160.

6. https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/78406,niedoczynnosc-tarczycy [dostęp: 20.10.2022 r.]

7. Iodine supplementation for pregnancy and lactation – United States and Canada: recommendations of the American Thyroid Association. Thyroid 2006; 16: 949–951.

8. Pearce E.N.: What do we know about iodine supplementation in pregnancy? J. Clin. Endocrinol. Metab. 2009; 94: 3188–3190.

9. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu 2013.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy