Czy w ciąży można jeździć na rowerze - co zrobić, by było bezpiecznie i zdrowo? Przeskocz do treści

Czy w ciąży można jeździć na rowerze – co zrobić, by było bezpiecznie i zdrowo?

Czy można jeździć na rowerze w ciąży? To temat, który budzi wiele dyskusji. Z naukowego punktu widzenia nie ma badań, które kategorycznie odradzałyby ostrożną jazdę na rowerze w prawidłowo przebiegającej ciąży. Dzięki aktywności fizycznej poprawia się stan zdrowia przyszłej mamy i malucha. Jednak decyzję o poruszaniu się jednośladem należy z pewnością skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Spis treści:

Czy w ciąży można jeździć na rowerze – jakie korzyści z tego wynikają?
Czy można jeździć na rowerze w ciąży – jakie są przeciwskazania?
Jak jeździć na rowerze w ciąży, by było bezpiecznie i zdrowo?
Czy można jeździć na rowerze w ciąży – o czym należy pamiętać?

Czy w ciąży można jeździć na rowerze – jakie korzyści z tego wynikają?

Kobiety, które regularnie korzystały z jednośladu, często zadają sobie pytanie, czy w ciąży można jeździć na rowerze? Otóż szczególnie właśnie dla tych kobiet jest to czynność, z której wynika wiele korzyści. Natomiast niekoniecznie dobrym pomysłem może być podejmowanie nowego rodzaju aktywności w okresie 9 wyjątkowych miesięcy.

Do korzyści wynikających z jazdy na rowerze zaliczamy: zapobieganie pojawianiu się obrzęków kończyn i żylaków, dotlenienie organizmu co przekłada się na poprawę samopoczucia, redukowanie stresu, zmniejszenie ryzyka pojawienia się depresji i bezsenności, odciążenia kręgosłupa, wzmocnienie mięśni w okolicach miednicy, pomoc w walce z otyłością, zachowanie aktywności fizycznej aż do porodu.

Czy można jeździć na rowerze w ciąży – jakie są przeciwskazania?

Są jednak pewne sytuacje, kiedy na pytanie, czy można jeździć na rowerze w ciąży, lekarz odpowie negująco. Jest to kategorycznie zabronione w przypadku ciąży obarczonej ryzykiem. Wstrząsy, wzmożony wysiłek, czy możliwość upadku stanowi zbyt duże zagrożenie dla mamy i dziecka.
Za przeciwskazanie do jazdy na rowerze w ciąży uznaje się również stan zdrowia kobiety, który wynika z jej dotychczasowego trybu życia. W przypadku mniejszej aktywności przed ciążą zaleca się delikatniejsze formy ruchu, takie jak spacer czy pływanie.

Jak jeździć na rowerze w ciąży, by było bezpiecznie i zdrowo?

Skoro znana jest już odpowiedź na pytanie, czy w ciąży można jeździć na rowerze, warto poznać zasady, jak to robić, by było bezpiecznie.
Kobieta w ciąży musi zwracać większą uwagę na ostrożną jazdę, gdyż jest odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale i za dziecko. W związku z tym duże znaczenie ma mniejsze tempo jazdy. Ponadto lekarze zalecają, by przyszła mama nie przejeżdżała więcej niż 3 km dziennie.

W czasie ciąży organizm kobiety szybciej się męczy. Warto więc skorzystać ze specjalnego siodełka, które ma ułatwić jazdę w ciąży na rowerze. Jest to wykonane z żelu, szerokie i wygodne siedzisko, różniące się znacznie od standardowego, twardego siodełka.

Odpowiadając twierdząco na pytanie, czy można jeździć na rowerze w ciąży, warto również zwrócić uwagę na typ roweru. Dla ciężarnej najwygodniejsza jest damka, w której rama jest zamontowana w sposób ułatwiający wchodzenie i schodzenie z roweru. Należy pamiętać również o podniesieniu kierownicy, co ma na celu utrzymanie pionowej sylwetki. Taka pozycja ułatwia oddychanie, a nacisk na brzuch jest zdecydowanie mniejszy.

Czy można jeździć na rowerze w ciąży – o czym należy pamiętać?

Wybierając się na rower w ciąży, należy mieć na uwadze, by korzystać z jak najmniej uczęszczanych tras. Zalecane są asfaltowe i równe powierzchnie, gdyż po nich jeździ się najłatwiej. W trasę nie powinno się wyruszać w pełnym słońcu, ale zawsze należy mieć ze sobą odpowiedni zapas wody.

Konieczne jest robienie częstych przystanków, by uzupełnić niedobór napojów i odpocząć.

O tym, czy można jeździć na rowerze w ciąży, zawsze powinien zdecydować lekarz. Każdy przypadek jest inny, więc zanim wyruszy się w trasę jednośladem, należy skorzystać z konsultacji u specjalisty.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy