Brak mdłości w ciąży – czy to normalne?
Mdłości to najbardziej charakterystyczna ciążowa dolegliwość. Jest ona też prawdopodobnie jedną z najczęstszych dolegliwości, która pojawia się zwykle na samym początku ciąży. Często to właśnie po mdłościach kobiety orientują się, że spodziewają się dziecka. Nie dotyczy to jednak każdej ciężarnej. Zobacz, co może oznaczać brak mdłości w ciąży!
Spis treści:
- Skąd się biorą mdłości w ciąży?
- Co może oznaczać brak mdłości w ciąży?
- Brak mdłości w ciąży – jakie inne dolegliwości mogą się pojawić?
Skąd się biorą mdłości w ciąży?
Mdłości w ciąży są skutkiem wzrostu gonadotropiny kosmówkowej w organizmie (hormonu beta hcg). Wzrasta on aż do 12 tygodnia ciąży, dlatego to właśnie w tym czasie mdłości są najbardziej odczuwalne. Później zaczyna on spadać. Dolegliwość ta może więc ustąpić wraz z jego spadkiem.
Co może oznaczać brak mdłości w ciąży?
Chociaż mdłości to najbardziej charakterystyczna dolegliwość ciążowa, to nie występują one u każdej przyszłej mamy. Czy jest to coś złego? Nie! Brak mdłości w ciąży jest zupełnie normalny. W trakcie ciąży w kobiecym organizmie dochodzi do wielu różnych zmian. Nasze ciała są inne, dlatego mogą na te zmiany różnie reagować. U jednej ciężarnej reakcją będą mdłości, a u innej pojawią się inne dolegliwości ciążowe. Z braku mdłości powinnyśmy się cieszyć, a nie nim martwić.
Nie do końca wiadomo, dlaczego u jednych kobiet pojawiają się mdłości w ciąży, a u innych nie. Częściej jednak nasila się ona u kobiet nadwrażliwych na zapachy oraz tych z chorobą morską i lokomocyjną.
Brak mdłości w ciąży – jakie inne dolegliwości mogą się pojawić?
Wystąpienie mdłości w ciąży lub ich brak nie ma najmniejszego wpływu na to, jakie inne dolegliwości się pojawią. Każde kobiece ciało jest inne. Każda ciąża jest inna. Każda kobieta może przechodzić ciążę inaczej. Jedna będzie męczyć się z mdłościami, inna będzie bardzo senna, a kolejną będzie paliła zgaga. Jeszcze inna ciężarna może przejść ciążę bez żadnych dolegliwości. Wszystkie te możliwości są okej i nie powinny nas niepokoić. Nie sugerujmy się tym, jak ciążę przeszła nasza mama, ciocia czy przyjaciółka.
Pamiętajmy, że w ciąży lekarz jest dla nas. Możemy konsultować z nim wszystkie nasze wątpliwości. Jeśli więc jakiś objaw lub jego brak nas martwi, to porozmawiajmy o tym z lekarzem. Sprawdzi on, czy mamy się czego obawiać i rozwieje nasze wątpliwości. Dzięki temu będziemy mogły przeżywać ten piękny czas bez stresu.