Bolesne ruchy dziecka w brzuchu – co mogą oznaczać?
Odczuwanie ruchów dziecka w brzuchu to piękne uczucie. Daje nam ono odczuć, że już za chwilę prawdziwy maluszek naprawdę pojawi się na świecie. Czasem jednak ruchy dziecka mogą zacząć sprawiać nam ból. Co to może oznaczać? Jak sobie poradzić z bolesnymi ruchami dziecka? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Spis treści:
- Ruchy dziecka w brzuchu – kiedy powinny się pojawić?
- Bolesne ruchy dziecka – przyczyny
- Bolesne ruchy dziecka w brzuchu – jak sobie z nimi poradzić?
Ruchy dziecka w brzuchu – kiedy powinny się pojawić?
Pierwsze ruchy dziecka większość kobiet odczuwa w okolicy 20 tygodnia ciąży. Są one bardzo delikatne. Przypominają delikatnie łaskotanie lub uczucie bulgotania w brzuchu. Wiele kobiet może więc ich nie zauważyć. Dotyczy to szczególnie kobiet, które oczekują dziecka po raz pierwszy. Większość z nich nie wie jeszcze, czego się spodziewać, więc przeoczają pierwszą aktywność dziecka.
W drugim i trzecim trymestrze ruchy dziecka będą już dużo wyraźniejsze. Maluch będzie robił fikołki i inne akrobacje. Być może uda Ci się nawet to zobaczyć po falowaniu brzuszka. Pod koniec ciąży ruchy te nieco ustaną, ponieważ dziecko nie będzie miało już w brzuszku miejsca na tak intensywne aktywności.
Bolesne ruchy dziecka – przyczyny
Wiele pacjentek skarży się na ból przy ruchach dziecka w okolicy 7-8 miesiąca ciąży, czyli w trzecim trymestrze. Dziecko jest wtedy już dość silne i ruchliwe. Ma też wciąż sporo przestrzeni wokół siebie. Może więc gwałtowanie się przeciągać i dawać kopniaki. Z czasem jednak ilość miejsca w macicy będzie się zmniejszać, dzięki czemu ruchy dziecka nie będą już tak odczuwalne.
Bolesne ruchy dziecka w brzuchu – jak sobie z nimi poradzić?
Na odczuwany ból spowodowany ruchami dziecka najskuteczniejsza będzie zmiana pozycji. Jeśli więc siedzimy, to wstańmy i nieco się przespacerujmy. Jeśli leżymy, to przekręćmy się na drugi bok. Możesz także spróbować uklęknąć i podeprzeć się dłońmi, aby brzuszek swobodnie znikał. Ta pozycja działa bardzo uspokajająco na dzieci w brzuszku. Skuteczne może być także pobujanie się na piłce.
Pamiętaj, że na dolegliwości bólowe w ciąży nie powinnaś zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Może być to bardzo niebezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. Jeśli ból jest nie do wytrzymania lub ruchy dziecka stały się nagle bardzo gwałtowne, odwiedź ginekologa. Sprawdzi on czy z dzieckiem wszystko jest w porządku i w razie potrzeby zaleci Ci odpowiednie działanie.