Ból jajników – ciąża czy okres?
Kobiety starające się o dziecko bacznie obserwują sygnały, które wysyła im ich ciało. Zastanawiają się: ból jajników – ciąża czy okres? Wyjaśniamy, kiedy ból jajników może być objawem ciąży. Tłumaczymy co zrobić, gdy bolą jajniki, a test ciążowy jest negatywny.
Spis treści
Ból jajników – ciąża czy okres?
Ból jajników i podbrzusza na kilka dni przed przewidywanym terminem miesiączki może być związany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Jeżeli tak jest, to kobieta odczuwa przez kilka dni:
- ból brzucha,
- tkliwość piersi,
- bóle głowy,
- wzdęcia,
- nudności
- wahania nastroju,
- trudności z koncentracją,
- drażliwość.
Oczywiście wszystkie te objawy nie muszą występować jednocześnie, ale przy PMS wszystkie z nich ustępują wraz z rozpoczęciem miesiączki. Ból jajników może być objawem ciąży, jeżeli w przewidywanym terminie nie nastąpi krwawienie albo jest ono skąpe. Niewielka ilość krwi może pojawić się na skutek implantacji zarodka w macicy i zostać mylnie uznane za początek okresu.
Ból jajników i brak okresu – co robić?
W takiej sytuacji należy zrobić test ciążowy, ponieważ istnieje szansa, że kobieta jest we wczesnej ciąży. W przypadku, gdy jego wynik wyjdzie pozytywny, trzeba umówić się na wizytę u ginekologa. Jeżeli kobieta czuje się dobrze, a ból jajnika jest łagodny i przejściowy, z kontrolą u lekarza można się jeszcze wstrzymać do 7-.8 tygodnia po dacie ostatniej miesiączki. Wtedy na USG będzie już widać zarodek, a być może także bijące serduszko. Nie można jednak czekać, gdy ból jajników i podbrzusza się przedłuża, ponieważ mogło dojść do ciąży pozamacicznej. Stanowi ona zagrożenie dla życia matki i jest konieczna interwencja medyczna.
Ból jajników, brak okresu i negatywny test ciążowy – co robić?
W takiej sytuacji warto powtórzyć po 2-3 dniach test ciążowy. Powinno się też sprawdzić u ginekologa, czy ból jajnika nie jest objawem choroby, którą trzeba leczyć. Kobieta może mieć np. endometriozę, zespół policystycznych jajników. Nagły ból jajnika, który promieniuje do pleców, zawsze trzeba kontrolować, ponieważ tak daje o sobie znać skręt jajnika. Wymaga on interwencji chirurga. Ból jajników może być oznaką torbieli jajników, czyli kulistej struktury, która jest wypełniona płynem. Większość z nich znika sama, ale trzeba je kontrolować za pomocą USG. Czasami to, co pacjentka uznaje za ból jajnika, jest w rzeczywistości np. bólem przy zapaleniu wyrostka robaczkowego, zapaleniu szyjki macicy. Narządy wewnętrzne w dolnej części brzucha znajdują się przecież bardzo blisko siebie i łatwo się pomylić.