Badanie wolnego płodowego DNA - kiedy warto je wykonywać? Przeskocz do treści

Badanie wolnego płodowego DNA – kiedy warto je wykonywać?

Badanie wolnego płodowego DNA to nowoczesna metoda na badanie materiału genetycznego dziecka, które w czasie ciąży można wykryć krwi matki. Dzięki temu badaniu można sprawdzić stan zdrowia dziecka już na wczesnym etapie ciąży – wynik jest wiarygodny i co ważne, badanie jest całkowicie nieinwazyjne.

Czy przyjmowanie witamin przed ciążą ma wplyw na badanie wolnego płodowego DNA?
Czy wysoki estradiol w ciąży wpływa na badanie wolnego płodowego DNA?
Zespół antyfosfolipidowy a badanie wolnego płodowego DNA – jakie są zależności?
Czy przy złych wynikach badań prenatalnych warto zrobić badania cffDNA?

Czy przyjmowanie witamin przed ciążą ma wpływ na badanie wolnego płodowego DNA?

CffDNA to materiał genetyczny dziecka, obecny w krwi matki – nie ma na niego wpływu żaden czynnik zewnętrzny, w szczególności przyjmowane przez matkę leki. Materiał genetyczny jest przypisany do każdego człowieka i nie zmienia się przez całe życie. Będzie taki sam w życiu płodowym, jak i w ostatnich dniach życia każdego z nas.

Czy wysoki estradiol w ciąży wpływa na badanie wolnego płodowego DNA?

Wysoki estradiol również nie ma wpływu na badanie wolnego płodowego DNA. Wysoki poziom hormonu może mieć wpływ na badania wykonywane na podstawie materiału genetycznego matki – w analizie cffDNA bierze się pod uwagę materiał genetyczny dziecka, na który nie ma wpływu stan zdrowia matki.

Zespół antyfosfolipidowy a badanie wolnego płodowego DNA – jakie są zależności?

Występowanie zespołu antyfosfolipidowego może być jednym ze wskazań do wykonania badania cffDNA. Jest to schorzenie immunologiczne, które może być jedną z przyczyn poronień – o wykonaniu badania w kierunku wykrycia schorzenia powinna pamiętać również matka dziecka, jeśli dochodziło u niej do poronień lub problemów z płodnością.

Czy przy złych wynikach badań prenatalnych warto zrobić badania cffDNA?

Badanie wolnego płodowego DNA warto wykonać nawet w prawidłowo rozwijającej się ciąży, jednak jest szczególnie polecana również kiedy inne badania wykryły nieprawidłowości. Badanie cffDNA jest alternatywą dla badań inwazyjnych, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka (np. w przypadku amniopunkcji istnieje niewielkie ryzyko poronienia). Wynik badań analizujących cffDNA jest wiarygodny, dlatego też można je wykorzystać do potwierdzenia lub wykluczenia nieprawidłowości.

Nasi partnerzy