Badanie USG w ciąży – czy jest szkodliwe?
Badanie USG w ciąży jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i przyszłej mamy. Wykorzystuje się w nim ultradźwięki – fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, używane od wielu lat.
Przekonanie o szkodliwości USG jest związane prawdopodobnie z pomyłką – wiele kobiet ultradźwięki myli z promieniowaniem rentgenowskim, które dla dziecka może być niebezpieczne, jednak przy USG nie jest wykorzystywane.
Badanie USG w ciąży wykonuje się minimum 3 razy
USG to badanie, które powinna zrealizować każda przyszła mama, ponieważ pozwala zyskać pewność co do zdrowia malucha i sprawdzić, czy rośnie i rozwija się odpowiednio. Jest ono bezpieczne i zwykle każda ciężarna wykonuje je 3 razy, jednak w niektórych przypadkach lekarz może zwiększyć tę liczbę. Przeprowadzenie badań ultrasonograficznych więcej razu zaleca się w szczególności u kobiet, które mają nadciśnienie, cukrzycę ciążową czy znajdują się w ciąży bliźniaczej.
1. badanie USG : 11.-14. tydzień ciąży
Pierwsze badanie USG – tzw. genetyczne – powinno być przeprowadzone pomiędzy 11. a 14 tygodniem ciąży. Ginekolog kontroluje wielkość i wymiary główki oraz kończyn dziecka, sprawdza wykształcenie kości nosowej i ocenia przezierność fałdu karkowego (odległość pomiędzy tkanką podskórną a skórą przy karku). Badaniu poddane zostają też najważniejsze organy wewnętrzne Twojego dziecka.
Dzięki kontroli tych wszystkich parametrów można wstępnie sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Widoczne nieprawidłowości w niektórych przypadkach świadczą np. o chorobie genetycznej, więc lekarz zleca zwykle dalsze badania.
2. badanie USG: 18.-22. tydzień ciąży
Drugie badanie USG realizuje się w tygodniach 18.-22. Na tym etapie możliwe jest już ustalenie płci dziecka. Lekarz kontroluje też, czy rozwija się ono prawidłowo, badając narządy i mierząc wzrost oraz wielkość części jego ciała, np. główki.
3. badanie USG – po 30. tygodniu ciąży
Realizowane po 30 tygodniu ciąży USG najczęściej jest ostatnim. Ginekolog określa na jego podstawie masę ciała dziecka, ilość płynu owodniowego i moment, w którym może nastąpić poród. Czasami może się bowiem okazać, że konieczne będzie np. przyspieszenie porodu, więc nie dojdzie do niego w przewidywanym wcześniej terminie.
Jak wygląda badanie USG w ciąży?
Badanie USG to jedno z podstawowych badań w ciąży. Najczęściej pierwsze przeprowadza się dopochwowo – przez sondę, a kolejne z wykorzystaniem sondy brzusznej. Przed skorzystaniem z sondy na brzuch nakładany jest żel, który umożliwia bardziej precyzyjne i łatwiejsze przenikanie ultradźwięków. oraz poruszanie głowicy po skórze. Ultradźwięki przenikają przez wszystkie powłoki i ciało dziecka, wracają do głowicy – dzięki temu na monitorze ukazuje się czarno-biały obraz, na którym widoczne jest dziecko. USG jest bezbolesne, proste i bezpieczne.
Dowiedz się więcej o badaniach w ciąży:
Artykuł powstał we współpracy z portalem www.badaniaprenatalne.pl
Zdjęcie: Vadim Guzhva/pl.123rf.com