Badanie HLA-C – czym jest i dla kogo? Przeskocz do treści

Badanie HLA-C – czym jest i dla kogo?

Coraz więcej par zmaga się z problemami z zajściem w ciążę po poronieniach oraz przypadkami samoistnych poronień, z czego spora część to poronienia o niewyjaśnionej przyczynie. W celu diagnostyki wykonuje się również badania genetyczne takie jak HLA-C. 

Co to badanie HLA-C?
Kto wykonuje badanie HLA-C?
Gdzie warto sprawdzić cenę badania HLA-C?
Jak umówić się na badanie HLA-C?

Co to badanie HLA-C?

W przypadku niepłodności lub problemów z zajściem w ciążę jedną z przyczyn mogą być nieprawidłowości w genach męskich bądź żeńskich. Badanie HLA-C jest przeprowadzane, kiedy pojawiają się podejrzenia niepłodności immunologicznej, w której problemem są zaburzenia układu odpornościowego kobiety lub mężczyzny.

Badanie HLA-C ma na celu ustalenie ilości antygenów zgodności tkankowej HLA-C, dzięki którym organizm (receptory KIR) jest w stanie rozpoznać czy dane komórki są niepożądane w organizmie.

Kto wykonuje badanie HLA-C?

Badanie HLA-C jest przeprowadzane w przypadku:

Są to szczególne przesłanki sugerujące niepłodność immunologiczną, jednak niejedyne. Warto dodać, że wówczas warto, aby obaj partnerzy wykonali wspomniane badanie.

Gdzie warto sprawdzić cenę badania HLA-C?

Cena badania może nieznacznie różnić się między laboratoriami, dlatego najpewniejszym źródłem informacji będzie strona internetowa wybranego laboratorium. W przypadku kiedy takowa informacja nie znajduje się na stronie, najszybszym rozwiązaniem jest kontakt telefoniczny lub mailowy.

Należy pamiętać, że cena jest zazwyczaj podana za badanie jednego partnera i trzeba liczyć się z podwójnym kosztem badania dla lepszych efektów i ustalenia przyczyny problemów z zajściem w ciążę.

Jak umówić się na badanie HLA-C?

Wiele laboratoriów wymaga wcześniejszej rejestracji telefonicznej, ponieważ do badania wymagana jest próbka krwi. Jednak internetowe laboratoria mają wygodniejszą opcję w postaci poboru krwi w miejscu zamieszkania zainteresowanych – wówczas wszystko jest ustalane poprzez formularz na stronie oraz kontakt telefoniczny ze strony laboratorium.

Nasi partnerzy