Badania przed ciążą Przeskocz do treści

Badania przed ciążą

Ciąża jest wyjątkowym etapem w życiu każdej przyszłej matki. Jeśli chce ona odpowiednio przygotować się do niej to należy w pełni wykorzystać taką okazję. Warto wiedzieć jakie należy wykonać badania przed ciążą i dlaczego akurat te. Dzięki nim każda kobieta będzie przede wszystkim spokojniejsza o swoje zdrowie, które być może ma wpływ także na przyszłe potomstwo.

Jakie badania przed ciążą wykonać?
Które badania przed ciążą są najbardziej potrzebne i skuteczne?
Jakie korzyści daje wykonanie badań przed ciążą?
Jakie są opinie mam o badaniach przed ciążą?

Jakie badania przed ciążą wykonać?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, powinno się wykonać kilka badań przed planowaną ciążą, żeby móc odpowiednio przygotować się do niej. Występuje wiele badań, ale najpopularniejszymi są do przeprowadzenia:

  • TSH – podstawowe badanie służące do rozpoznania choroby tarczycy,
  • morfologia krwi – najbardziej popularne,
  • kwas foliowy – służy do diagnostyki i monitorowania leczenia niedokrwistości megaloblastycznej wit. B12,
  • zakrzepica – pozwala określić ryzyko zachorowania na nią, co wynika z uwarunkowania genetycznego,
  • HIV,
  • HCV – powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C,
  • FT3 – do sprawdzenia funkcjonalnego stanu tarczycy
  • kariotyp

Które badania przed ciążą są najbardziej potrzebne i skuteczne?

Badania przed ciążą są bardzo ważne. Przede wszystkim zaleca się, aby wykonać USG narządów rodnych i cytologię. Dodatkowo warto przeprowadzić badanie czystości pochwy. Ewentualnie zaistniałe nieprawidłowości i infekcje muszą zostać wyleczone jeszcze przed zajściem w ciążę.

Jakie korzyści daje wykonanie badań przed ciążą?

Badania przed ciążą pomogą sprawdzić układ i budowę genów przyszłych rodziców. Na tej podstawie lekarz może oszacować w jaki sposób mogą one zostać przekazane następnemu pokoleniu. Dzięki tym badaniom można także sprawdzić czy występuje ryzyko odziedziczenia choroby genetycznej przez dziecko.

Jakie są opinie mam o badaniach przed ciążą?

Mamy, które zdecydowały się na wykonanie badań przed ciążą są bardzo zadowolone. Z ich opinii wynika, iż dzięki kompleksowej wcześniejszej diagnostyce dowiedziały się na ile są zdrowe i jakie mają szanse na zajście w planowaną ciążę. Kiedy którejkolwiek z nich wyniknęły pewne wątpliwości, specjalista natychmiast wdrażał leczenie mające na celu szczęśliwe zajście w ciążę.

Nasi partnerzy