Badania genetyczne po poronieniu - czy warto je wykonywać? Przeskocz do treści

Badania genetyczne po poronieniu – czy warto je wykonywać?

Czym są badania genetyczne po poronieniu, Dlaczego warto zrobić badania genetyczne po poronieniu, Gdzie wykonać badania genetyczne po poronieniu, Jak wygląda badanie genetyczne po poronieniu

Poronienie to trauma, którą kończy się około 10-15% zdiagnozowanych ciąż. Samoistne zakończenie ciąży przed 22 tygodniem może wiązać się z zaburzeniami genetycznymi rodziców, chorobami matki czy nawet czynnikami środowiskowymi. Winą nie powinna sie obarczać kobieta – zazwyczaj nie jest w stanie uchronić się przed poronieniem.

Czym są badania genetyczne po poronieniu?
Dlaczego warto zrobić badania genetyczne po poronieniu?
Gdzie wykonać badania genetyczne po poronieniu?
Jak wygląda badanie genetyczne po poronieniu?

Czym są badania genetyczne po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu dają możliwość zbadania próbki materiału z poronienia w celu ustalenia przyczyny utraty ciąży. W większości przypadków za poronienie odpowiadają zaburzenia w obrębie chromosomów, które takie badanie wykrywa. O chęci wykonania badania genetycznego kobieta musi poinformować lekarza, który wykonuje badanie bezpośrednio po poronieniu.

Dlaczego warto zrobić badania genetyczne po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu są w stanie wykryć przyczynę poronień i utraty ciąży i tym samym mogą wskazać problem, który istnieje ze strony genotypu rodziców, jest spowodowany czynnikami środowiskowymi, przyjmowanymi lekami czy innymi zaburzeniami. W ten sposób rodzice będą wiedzieli, czego wystrzegać się przy kolejnej ciąży i czy rodzice mają szansę na posiadanie zdrowego potomstwa. Badanie pozwala również ustalić płeć dziecka, dzięki czemu można otrzymać akt zgonu.

Gdzie wykonać badania genetyczne po poronieniu?

Badanie genetyczne po poronieniu wykonuje się w laboratoriach specjalizujących się w analizach genetycznych. tego typu placówki można znaleźć w każdym mieście. Wiele z nich ogłasza swoją ofertę w sieci. Warto wybrać placówkę, do której szybko i wygodnie można dostarczyć próbki do badania.

Jak wygląda badanie genetyczne po poronieniu?

Badanie materiału z poronienia polega na analizie DNA pozyskanego z zabezpieczonego fragmentu kosmówki zawieszonej w soli fizjologicznej. Próbkę taką przygotowuje lekarz, który wykonuje zabieg oczyszczania jamy macicy. Próbka do badania może mieć także formę bloczków parafinowych, które zawierają tkanki płodu i są zabezpieczane do rutynowego badania histopatologicznego, które zleca się każdorazowo przy poronieniu.

Nasi partnerzy