Czy podczas badań prenatalnych można rozpoznać autyzm u dziecka? Przeskocz do treści

Autyzm – badania prenatalne szansą szybkiego rozpoznania

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, które powoduje zaburzenia mowy, problemy w relacjach międzyludzkich oraz sztywne zachowania. Zwykle diagnozuje się go w wieku przedszkolnym, ponieważ właśnie wtedy zaczynają się pojawiać pierwsze charakterystyczne symptomy. Ostatnio udowodniono, że autyzm można wykryć dużo wcześniej. Jest to możliwe już w ciąży. Pozwalają na to badania prenatalne!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne w diagnostyce autyzmu – niedawne doniesienia
  2. Jak wykryć autyzm jeszcze w ciąży?

Badania prenatalne w diagnostyce autyzmu – niedawne doniesienia

Niedawne badania naukowców z Uniwersytetu Ben-Guriona w Negev i Centrum Medycznego Soroki w Izraelu obaliły tezę, że zaburzenia ze spektrum autyzmu najwcześniej wykryć można u dwulatka. Dzięki analizie zdjęć z badania USG wykazali, że autyzm może zostać zdiagnozowany już w ciąży dzięki badaniom prenatalnym.

Podczas badania izraelscy naukowcy przeanalizowali aż 659 zdjęć USG. Zostały one wykonane podczas USG połówkowego. Do analizy wykorzystano:
● 229 zdjęć dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu
● 201 zdjęć dzieci, których rodzeństwo boryka się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
● 229 zdjęć dzieci zdrowych

Na podstawie owych zdjęć stwierdzono, że oznaki zaburzeń ze spektrum autyzmu widoczne są już w trakcie ciąży. Na 30% zdjęć dzieci ze spektrum autyzmu zauważono wady anatomiczne serca, nerek i mózgu. U pozostałych badanych dzieci tego typu wad było aż trzy razy mniej. Pokazuje to, że autyzm jest zaburzeniem wrodzonym, z którym zmagamy się od urodzenia do śmierci.

Jak wykryć autyzm jeszcze w ciąży?

USG połówkowe to jedyne badanie, które jeszcze w ciąży pozwala na wykrycie autyzmu. Badania prenatalne z krwi lub płynu owodniowego nie są w stanie wykazać żadnych nieprawidłowości, które mogłyby świadczyć o tym zaburzeniu.

USG połówkowe jest badaniem prenatalnym, które wykonuje się między 18 a 22 tygodniem ciąży. Polega ono na ocenie anatomicznej budowy dziecka. W trakcie badania dokonuje się także kilku pomiarów np. obwodu brzuszka czy główki. Podczas USG połówkowego lekarz może wykryć nie tylko autyzm, ale także inne wady wrodzone np. zespół Downa czy zespół Edwardsa.

Zdiagnozowanie autyzmu już podczas badań prenatalnych pozwala uniknąć długiej i trudnej diagnostyki. Dzięki temu możemy także szybko rozpocząć terapię, która pozwoli dziecku lepiej funkcjonować.

Źródła:

Ohad Regev, Amnon Hadar, Gal Meiri, Hagit Flusser, Analya Michaelovski, Ilan Dinstein, Reli Hershkovitz, Idan Menashe. Association between ultrasonography foetal anomalies and autism spectrum disorder. Brain, 2022

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy