Przeskocz do treści

Antykoncepcja — jaką metodę najlepiej wybrać?

Zastanawiasz się, czy antykoncepcja hormonalna jest bezpieczna? Zanim wybierzesz najlepszą metodę antykoncepcji, warto sprawdzić czy nie masz predyspozycji do tworzenia się zakrzepów czyli trombofili wrodzonej. W takiej sytuacji stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może doprowadzić do wielu groźnych powikłań, w tym między innymi zakrzepicy, udaru mózgu, a nawet śmierci.

Spis treści:

Antykoncepcja hormonalna – jaką antykoncepcję wybrać?
Tabletki antykoncepcyjne – możliwe skutki uboczne
Tabletki antykoncepcyjne a trombofilia wrodzona

Antykoncepcja hormonalna – jaką antykoncepcję wybrać?

Na polskim rynku jest dostępnych wiele skutecznych metod antykoncepcji. Wśród nich wyróżniają się:

  • prezerwatywy i wkładki domaciczne – to mechaniczne metody zapobiegania ciąży, ich zaletą jest to, że nie wpływają one negatywnie na układ hormonalny kobiety, natomiast wadą jest niska skuteczność (w porównaniu z innymi metodami),
  • plastry i tabletki antykoncepcyjne – plastry, a także jednoskładnikowe i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne to rodzaj antykoncepcji hormonalnej. Metody te ingerują w układ hormonalny kobiety, by nie dopuścić do zapłodnienia. Ich skuteczność, w porównaniu z metodami naturalnymi, mechanicznymi i chemicznymi, jest bardzo wysoka, ale wiąże się z różnymi działaniami niepowołanymi.

Tabletki antykoncepcyjne – możliwe skutki uboczne

Do możliwych skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej należą:

  • bóle głowy,
  • nadmierny przyrost masy ciała,
  • złe samopoczucie i wahania nastrojów.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może także zwiększać ryzyko wystąpienia groźnej choroby – zakrzepicy. To choroba, która polega na formowaniu się w żyłach skrzeplin, które utrudniają (a w krytycznych sytuacjach nawet blokują) przepływ krwi. U 50% chorych zakrzepica może przebiegać bezobjawowo, natomiast u pozostałych objawia się obrzękiem łydek i kostek, a także bólem kończyn dolnych.

Tabletki antykoncepcyjne a trombofilia wrodzona

Ryzyko zakrzepicy jest szczególnie wysokie:

  • u osób, które są w zaawansowanym wieku,
  • kobiet w ciąży,
  • osób, które są otyłe,
  • osób, które przebywają przez wiele godzin w tej samej pozycji (np. w trakcie lotu samolotem).

Do grupy ryzyka należą także kobiety, które stosują dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne i mają genetycznie uwarunkowaną skłonność do tworzenia się zakrzepów (trombofilię wrodzoną).

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego [1] wskazują, że kobiety z mutacją czynnika V Leiden, a także te, które posiadają mutację genu protrombiny nie powinny stosować antykoncepcji hormonalnej, ze względu na zwiększone ryzyko zakrzepicy.

Nieleczona zakrzepica może doprowadzić do zatoru płucnego, udaru, a nawet wywołać zawał serca i przyczynić się do śmierci, dlatego jeśli kobieta zauważyła u siebie niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Aby sprawdzić predyspozycje do tworzenia się zakrzepów można wykonać proste badanie genetyczne. Dzięki temu można uniknąć groźnych powikłań wynikających ze źle dobranych środków antykoncepcyjnych.

Badania genetyczne mogą pomóc lekarzowi wybrać dla kobiety taką metodę antykoncepcji, która będzie odpowiednia i bezpieczna dla jej zdrowia. Może się okazać, że zamiast dwuskładnikowych tabletek, powinna ona przyjmować minipigułki, czyli tabletki, w których składzie znajdują się niewielkie ilości progesteronu.

Źródła:
1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej. Ginekol Pol. 3/2014, 85, 234-239.


Autor: www.prekoncepcja.pl | Zdjęcie: filmfoto/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa

5/5 - (2 głos / głosy)
5/5 - (2 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy