Przeskocz do treści

Masz anemię? Uporaj się z nią przed ciążą! Anemia a ciąża

Blisko połowa ciężarnych kobiet cierpi na anemię i jest to zupełnie naturalne. Gdy jednak mamy do czynienia z anemią przed ciążą, nie wolno lekceważyć tego zjawiska. Do niedoborów pokarmowych może dojść wskutek wrodzonej nietolerancji pokarmowej, z której istnienia przyszła mama może sobie nie zdawać sprawy. Na szczęście można ją łatwo wykryć i przeciwdziałać anemii oraz powikłaniom. 

Anemia a ciąża – czy kobieta z anemią może zajść w ciążę? Jakie są przyczyny anemii?

Do anemii może dojść wskutek zaburzeń we wchłanianiu żelaza i kwasu foliowego. Niedożywienie nie wyklucza ciąży, ale niedobory substancji odżywczych u ciężarnej mogą zaburzyć wzrost i rozwój płodu. Z tego powodu kobiety, które planują ciążę lub starają się o dziecko, powinny wykonywać regularne badania, by lekarz mógł ocenić ich stan zdrowia.

Jedną z autoimmunologicznych chorób, która nieleczona, przyczynia się do poważnych niedoborów żywieniowych, jest uwarunkowana genetycznie trwała nietolerancja glutenu. W jaki sposób celiakia wpływa na płodność i na ciążę? Dlaczego jest groźna?

Anemia a ciąża – dlaczego celiakia może powodować anemię?

Nieleczona celiakia powoduje poważne uszkodzenia kosmków jelitowych, a co za tym idzie, upośledza wchłanianie substancji odżywczych (i leków). Choroba ta jest szczególnie groźna dla kobiet, które są w ciąży, ponieważ może zaburzyć rozwój płodu, a nawet wywołać poronienie. W przypadku stwierdzenia u kobiety anemii (pomimo zwiększenia dawek żelaza, witamin i kwasu foliowego), lekarz może zalecić badanie w kierunku celiakii, by odkryć przyczyny niedożywienia.

Jak wykryć, czy powodem anemii jest celiakia?

Rekomendowane przez ESPGHAN badanie, to test genetyczny. Badanie DNA w kierunku celiakii (geny DQ2.2, DQ2.5 i DQ8) to jedyna metoda, która pozwala praktycznie w 100% wykluczyć chorobę. Jest ono skuteczne także wtedy, gdy pacjentka już jest na diecie bezglutenowej. Aby potwierdzić (pozytywny) wynik badania DNA, wykonuje się dalsze badania, w tym między innymi testy serologiczne oraz histopatologiczne. Szybka diagnoza nietolerancji pokarmowej i wdrożenie leczenia (ścisła dieta bezglutenowe) pozwala zadbać o zdrowy przebieg planowanej ciąży.


Autor: www.prekoncepcja.pl | Zdjęcie: Aleksey Mnogosmyslov/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa

5/5 - (4 głos / głosy)
5/5 - (4 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy