5 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży
W 5. tygodniu ciąży możesz mieć już pewne objawy wskazujące na Twój wyjątkowy stan. Jeśli były obecne wcześniej, teraz prawdopodobnie zaczną się pogłębiać. Nieznacznie rośnie biust, staje się bardziej tkliwy, a brodawki ciemnieją. Być może czujesz się też zmęczona, osłabiona i senna.
Możesz odczuwać metaliczny posmak, powodujący nadmierną produkcję śliny. Niektóre przyszłe mamy skarżą się też na tym etapie na mdłości i/lub wymioty – niekoniecznie tylko rano. Mogą wystąpić też zmiany w smaku – być może nie możesz patrzeć teraz na potrawę, która do tej pory była Twoją ulubioną?
5 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać
W 5. tygodniu ciąży stężenie beta hCG powinno być na tyle wysokie, że domowy test ciążowy z moczu powinien wykryć już ciążę. Możesz też zdecydować się na badanie krwi.
W tym tygodniu Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nie zaleca jeszcze żadnych badań. Odbycie pierwszej wizyty u ginekologa powinno mieć miejsce w 7-8. tygodniu (najpóźniej w 10.). Dopiero wtedy będziesz miała do wykonania dużą listę różnego rodzaju badań (np. morfologię, badanie moczu czy oznaczenie grupy krwi). Dzięki temu sprawdzisz, czy wszystko jest w porządku i jeszcze lepiej przygotujesz się do przyjścia dziecka na świat.
Pamiętaj, żeby bezwzględnie odstawić wszystkie używki, dobrze się wysypiać i postawić na zbilansowaną dietę. Bardzo ważny jest też kwas foliowy, który powinnaś przyjmować jeszcze przed planowaną ciążą.
5 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka
Zarodek ma ok. 1,5-2 milimetry. Wytwarza się zawiązek układu nerwowego dziecka, czyli cewa nerwowa, która później przekształci się w mózg i rdzeń kręgowy. To właśnie m.in. do jej rozwoju niezbędny jest kwas foliowy.
Teraz niektóre z komórek będą się bardzo mocno mnożyły – szczególnie te w miejscu mózgu i kręgosłupa. W jamie macicy prawdopodobnie widoczny jest już pęcherzyk ciążowy, w którym w 5. tygodniu powinien być pęcherzyk żółtkowy (odżywiający dziecko do czasu uformowania się łożyska).