Kwas foliowy – suplementację tej witaminy rozpocznij przed ciążą
Aktualizacja 17 kwietnia 2018 r.
Chcesz rozpocząć starania o dziecko? Minimum 3 miesiące przed planowaną ciążą powinnaś zacząć suplementację kwasu foliowego. Jego niedobory mogą bowiem powodować u dziecka m.in. rozszczep kręgosłupa. Dowiedz się, co wpływa na przyswajanie kwasu foliowego i jaki dobrać odpowiednią formę tej witaminy dla siebie.
Pod artykułem znajdziesz bezpłatną infografikę do pobrania „Kwas foliowy w ciąży”.
Kwas foliowy jest nazywany witaminą życia. Wpływa bowiem na prawidłowy rozwój wszystkich komórek organizmu. To bardzo ważne szczególnie w ciąży, kiedy w Twoim łonie rozwija się nowe życie. Dostarczenie odpowiedniej dawki kwasu foliowego jest istotne głównie w pierwszych dniach i tygodniach ciąży.
To wtedy u dziecka następuje rozwój cewy nerwowej – organu, który później zostanie przekształcony w rdzeń kręgowy i mózg. Pamiętaj, że niedobory „witaminy życia” mogą spowodować m.in. rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie!
Dlaczego jeszcze kwas foliowy jest tak ważny?
- Ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków
- Usprawnia działanie układu pokarmowego
- Pobudza powstawanie czerwonych krwinek
- Chroni przed nowotworami (szczególnie rakiem macicy)
- Wpływa na dobre samopoczucie psychiczne
Suplementację rozpocznij minimum 3 miesiące przed ciążą
Jak widzisz, kwas foliowy jest niezbędny do rozwoju Twojego dziecka – szczególnie na samym początku ciąży, kiedy możesz jeszcze nie zdawać sobie z niej sprawy. Z tego powodu lekarze zalecają suplementację tej witaminy minimum 3 miesiące przed ciążą.
Powinnaś wtedy dostarczać organizmowi 0,4 mg kwasu foliowego na dobę. Będziesz miała pewność, że – bez względu na to, kiedy rozpocznie się ciążą – dziecko będzie mogło rozwijać się prawidłowo od pierwszych dni.
Dieta pokrywa tylko 50% zapotrzebowania na kwas foliowy
Z tego powodu dodatkowa suplementacja jest konieczna. Nie oznacza to jednak, że powinnaś rezygnować z produktów bogatych w kwas foliowy – wręcz przeciwnie. Postaw m.in. na zielone warzywa (np. szpinak, szparagi, bób, brukselka, groszek), pomarańcze, banany, jaja, otręby pszenne i chleb razowy.
Warto zdawać sobie sprawę, że kwas foliowy jest bardzo delikatny. Może zostać zniszczony przez wysoką temperaturę, nadmierne siekanie etc. Najlepiej spożywać więc surowe warzywa i owoce, a resztę produktów poddawać jak najdelikatniejszej obróbce.
Co wpływa na wchłanianie kwasu foliowego przez organizm?
Wchłanianie kwasu foliowego polepszają witaminy B6, B12, B10, H i C. Natomiast czynniki takie jak światło, alkohol, środki antykoncepcyjne utrudniają je. Zaburzenia we wchłanianiu kwasu foliowego są związane również z polimorfizmami genu MTHFR.
Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizmy genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym.
Pamiętaj, że jeśli masz warianty C677T/A1298C genu MTHFR i dostarczasz organizmowi standardową (najpopularniejszą) formę kwasu foliowego, nadal możesz mieć niedobory tej witaminy!
Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego co druga Polka nie przyswaja prawidłowo „zwykłego” kwasu foliowego.
Jak sprawdzić, który kwas foliowy przyjmować?
Forma i dawka kwasu foliowego zawsze powinna być ustalona przez lekarza. Określa je zazwyczaj biorąc pod uwagę wyniki badania poziomu kwasu foliowego, witaminy B12 i homocysteiny we krwi czy też wynik badania genu MTHFR.
Ciekawe artykuły o kwasie foliowym:
- Kwas foliowy w diecie przyszłej mamy: www.testdna.pl/kwas-foliowy-w-diecie-przyszlej-mamy
- Kiedy kwas foliowy może szkodzić: www.badaniaprenatalne.pl/kiedy-kwas-foliowy-moze-zaszkodzic
- Kwas foliowy w ciąży a anemia: badaniaprenatalne.pl/kwas-foliowy-w-ciazy-a-anemia
- Ile kosztuje kwas foliowy: badaniaprenatalne.pl/kosztuje-kwas-foliowy
Masz pytania odnośnie kwasu foliowego? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.
Źródła:
Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011
Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, 2014
D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.
Infografika: Kwas foliowy w ciąży
Zobacz też: Hemoroidy w ciąży
i to dużo przed ciążą, najlepiej nawet na rok przed, ja folika brałam dużo dłużej, tak profilaktycznie bo przecież nie ma 100% metody antykoncepcji
ja przez pół roku przed odstawieniem antykoncepcji i staraniem się o dziecko brałam pregna start. Nie wiem czy pomogła ale na pewno nie zaszkodziła bo wszystkie wyniki miałam dobre dlatego kontynuowałam swoją przygodę z ich suplementami
Rita, jakie wyniki robiłaś?
przez pół roku aż do zajścia w ciążę, tak?
Przez jaki okres brałaś?
a jak się sprawdzały inne ich suplementy?
U mnie też wyszło jakieś półtora roku brania folika przed ciążą i potem już folik mama w ciąży i na początku jak karmiłam piersią też brałam. Ma dobry skład, ten na 2/3 trymestr ma też w składzie min. potas , magnez , wit. D3
Z tego co się orientuje to inaczej powinno wyglądać wspieranie organizmu, jeżeli chodzi o składniki mineralne i witaminy i ich ilości w przypadku czasu starania się, pierwszego trymestru, pozostałego czasu ciąży i również karmienia. nie ma jednego suplementu na cału ten czas. Sam kwas foliowy to za mało :/
Zaczęłam brać kwas foliowy chyba nawet rok przed zajściem w ciążę i biorę go nadal będąc w ciąży i mam nadzieje, ze z dzidziusiem wszystko będzie dobrze. Suplementacja jak i dieta bogata w kwas foliowy jest bardzo ważna.
a co należy jeść by dostarczyć tyle folianów by niepotrzebna była suplementacja? Farmaceutka, która poleciła mi właśnie Pregna Start, mówiła, że nie ma takiej diety, która zapewniła by nam 100% kwasu foliowego – to prawda?
Kwas foliowy znajduje się m.in. w szpinaku, sałacie, kapuście, brokułach, szparagach, kalafiorze i brukselkach. Dieta pokrywa jednak tylko około 50% zapotrzebowania na kwas foliowy, dlatego ważna jest prawidłowa suplementacja.
Heh, jakbym jadła codziennie kapustę, brokuły i szparagi to bym się odwodniła z moim układem pokarmowym… :/
Czy kwas foliowy z jedzenia przyswaja się lepiej niż ten z tabletek?
Na wchłanianie kwasu foliowego wpływają różne czynniki. Polepszają je witaminy B6, B12, B10, H i C, natomiast utrudniają światło, alkohol i środki antykoncepcyjne. Zaburzenia we wchłanianiu kwasu foliowego są związane również z polimorfizmami genu MTHFR.
czyli jednak po prostu trzeba suplementować przy zdrowej diecie.
basienka, no bez zdrowej diety, ruchu i dbania o siebie to nic Ci nie dadzą żadne suple, nawet te najlepsze. Owszem, są bardzo ważne ale nie odwalą za Ciebie całej roboty
3 miesiace przed zajsciem w ciaze bralam pregne plus. To bardzo wazne by odpowiednio przygotowac organizm do dziecka, a tak wiele kobiet o tym zapomina.
a czemu pregna plus a nie pregna start?
no właśnie – czemu plus a nie start? Ja też brałam pregna ale start
w zasadzie to suplementacja tym preparatem też pomaga, bo tam jest wszystko co potrzebne ciężarnej, więc na etapie planowania się sprawdza. Ale lepiej brać to co zaleca lekarz.
Staram się o dziecko i nic jak na razie, a nie mamy z partnerem problemów zdrowotnych. Biorę kwas foliowy, ale nie miałam pojęcia, że potrzebnych witamin jest więcej… Może też wypróbuję tą pregne start… Zapytam o nią mojego lekarza 🙂
Nie wiedziałam, że oprócz kwasu foliowego powinnam brać jeszcze jakieś inne witaminy… Chyba też wypróbuję pregne start. Zapytam swojego lekarza. Trzymajcie kciuki 😀
Ja przyjmowałam pregnę start, mój lekarz mi ją zarekomendował no i udało się , w końcu ! Także ze swojej strony mogę Ci ją gorąco polecić.
Mam jeszcze pytanie odnośnie mdłości, dziewczyny, znacie może jakieś metody walki z nimi? Zwariować już można :c
myślisz, że to pregna pomogła?
na mdłości też pregna jest dobra. Pregna vomi czy jakoś tak
Dziewczyny, nim zaczniecie przyjmować jakiekolwiek preparaty z kwasem foliowym, to sprawdźcie, czy nie macie wariantu C677T genu MTHFR, bo wtedy należy przyjmować aktywne formy. Nawet Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zwraca uwagę na to, że w przypadku MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnymi formami w porównaniu ze zwykłym kwasem foliowym….
Jestem na etapie starania się o dziecko i słyszałam o pregnie start i zastanawiam się nad jej kupnem, bo są też inne witaminy dla kobiet starających się o dziecko, myślicie, że cholina jest potrzebna?
@basienka niektóre witaminy są zalecane też w okresie karmienia z tego co się orientuję, nie zawsze trzeba je zmieniać
@Sylwia Ja osobiście przyjmowałam pregnę start i bardzo nam pomogła. Po tym jak zaczęłam ją stosować udało nam się zajść w ciążę .
@Sylwia o jakich witaminach mówisz? Jakieś nowe są specjalnie wymagane w czasie karmienia?
Moim zdaniem cholina to zwykły chwyt marketingowy, ja nie brałam.
Ja też nie zmieniałam suplementu podczas karmienia.