22 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie Przeskocz do treści

22 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

W 22 tygodniu ciąży prawdopodobnie coraz bardziej dokucza Ci parcie na mocz – w końcu macica jest już naprawdę duża (i znajduje się ok. 2 centymetry nad pępkiem), a Ty przybrałaś na wadze 5-6 kilogramów. Co ważne, gdyby Twoje dziecko urodziło się na tym etapie ciąży, miałoby szanse rozwoju w inkubatorze.

Masz bardzo dobre samopoczucie, chociaż niektóre dolegliwości ciążowe mogą Ci przeszkadzać. Co dokucza przyszłym mamom na tym etapie ciąży? Możesz odczuwać skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa), zgagę, zaparcia czy hemoroidy w ciąży, wciąż możesz mieć także kłopoty z ułożeniem w łóżku. Niektóre ciężarne na tym etapie obserwują pierwsze objawy cukrzycy ciążowej (np. silne pragnienie) i/lub nadciśnienia. Jeśli coś Cię niepokoi, od razu zgłoś się do swojego ginekologa.

22 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Na tygodnie 21-26 Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje realizację wielu następnych badań. Dzięki nim wszystko zostanie skontrolowane. Co powinnaś wykonać na tym etapie ciąży? Przede wszystkim kolejne badanie USG. Inne testy to badanie ginekologiczne, badanie ogólne podmiotowe i przedmiotowe, ocena pH wydzieliny pochwowej, ocena czynności serca maluszka, pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego, badanie ogólne moczu, a także – gdy w poprzednim badaniu w kierunku toksoplazmozy miałaś ujemny wynik – to badanie krwi raz jeszcze.

22 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Maluszek ma ok. 19-20 centymetrów długości (z wyprostowanymi nóżkami kilka centymetrów więcej), a jego waga to ok. 350 gramów lub więcej. Dziecko wciąż ma zamknięte oczy, ale są one wrażliwe na światło przenikające przez ściany Twojego brzucha. Odróżnia też Twój głos od innych. Co więcej, hałas i różne głośne dźwięki mogą obudzić malucha.

Buzia Twojego dziecka wygląda niemal tak, jak będzie wyglądała po urodzeniu, jego uszka mają ostateczny kształt, zaczynają pojawiać się rzęsy. Kość nosowa nie jest jeszcze do końca wykształcona, więc nosek przypomina guziczek. Dziecko rozwija swoje umiejętności i ćwiczy mięśnie oraz mimikę, wzmacniają się także mięśnie jego karku.

5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy