Przeskocz do treści

Inseminacja – wskazania, przebieg, skuteczność

Inseminacja to prosty i bezpieczny zabieg, w czasie którego nasienie wprowadzane jest bezpośrednio do organizmu kobiety – najczęściej do macicy. Główne wskazania to obecność przeciwciał przeciwplemnikowych w śluzie kobiety i nieprawidłowe parametry plemników. Skuteczność zależna jest od wielu czynników i wynosi 10-25% na cykl.

Inseminacja – na czym polega?

Inseminacja polega na wprowadzeniu nasienia mężczyzny do jajowodu, macicy lub szyjki macicy kobiety. Dzięki temu pomijana jest bariera śluzowa, która w niektórych przypadkach uniemożliwia dotarcie plemników do macicy. Zabieg jest prosty, bezbolesny i trwa ok. 5 minut, przypomina zwykłe badanie ginekologiczne. Lekarz wprowadza do pochwy cewnik i wstrzykuje odpowiednio przygotowane (wcześniej wyselekcjonowane najlepsze plemniki) nasienie.

Jeśli chcesz poddać się inseminacji, najpierw przeprowadzona zostanie terapia hormonalna, która pobudzi wzrost pęcherzyków. Co więcej, nasienie Twojego partnera zostanie zbadane pod kątem występowania wirusa HIV. Pobranie plemników następuje w dniu inseminacji i powinno być poprzedzone 3-5 dniami abstynencji seksualnej.

Inseminacja – wskazania

Wskazaniami do wykonania inseminacji są przede wszystkim obecność przeciwciał przeciwplemnikowych w śluzie kobiety (wtedy plemniki nie są w stanie przebyć drogi do macicy, ponieważ zostają zniszczone) oraz odbiegające od normy parametry nasienia (np. mało ruchliwe plemniki).

Inseminację można zrealizować również wtedy, gdy u kobiety występuje endometrioza lub inne wady w budowie anatomicznej układu rodnego (jajowody muszą być jednak drożne) albo zespół policystycznych jajników. Zabieg zalecany jest również wtedy, gdy przyczyny niepłodności nie są znane.

Inseminacja – skuteczność

Około 20% kobiet zachodzi w ciążę dzięki inseminacji, a skuteczność tej metody to ok. 10-25% na cykl. Efektywność oceniana jest po przejściu min. 3 zabiegów, zwykle wykonuje się ich maksymalnie 6 w następujących po sobie cyklach miesiączkowych.
Skuteczność inseminacji zależy od wielu czynników, takich jak: wiek kobiety, jakość nasienia czy liczba pęcherzyków. Jeśli jakość nasienia jest bardzo zła (parametry znacznie odbiegają od normy) lub gdy w śluzie kobiety znajduje się bardzo dużo przeciwciał, inseminacja może się nie powieść.

Zobacz też: Jak skutecznie zajść w ciążę?

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy