Hemochromatoza – objawy, diagnostyka i leczenie
Mało kto słyszał o hemochromatozie, przy której nadmiar żelaza odkłada się w organach i je uszkadza – najczęściej z powodu mutacji w genie HFE. Tymczasem choroba może powodować m.in. niepłodność, wczesną menopauzę czy spadek libido. Stawiając wczesne rozpoznanie testem DNA, można tym skutkom przeciwdziałać.
Na dole artykułu znajdziesz bezpłatny poradnik „Niepłodność w hemochromatozie„.
Spis treści:
Na czym polega hemochromatoza
Wczesne objawy hemochromatozy
Późne objawy hemochromatozy
Diagnostyka hemochromatozy
Leczenie hemochromatozy
Hemochromatoza – na czym polega?
To schorzenie metaboliczne, polegające na nieprawidłowościach w metabolizmie żelaza. W organizmie chorego, po dostarczeniu tego pierwiastka z jedzeniem czy suplementami, następuje kumulacja w tkankach. Z tego powodu ulegają one uszkodzeniu i przestają działać poprawnie.
Konsekwencją hemochromatozy jest uszkodzenie m.in. wątroby, trzustki, serca, nerek czy przysadki mózgowej.
Hemochromatoza – wczesne objawy
Pierwsze objawy hemochromatozy mogą być zauważalne już od ok. 30-40. roku życia. Są to przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu, bóle stawów, zwyrodnienia stawów, bóle brzucha, powiększona wątroba i podwyższony poziom aminotransferaz.
Chociaż hemochromatoza częściej dotyka mężczyzn (chodzi o utratę krwi w czasie miesiączki), narażone są także kobiety. Bywa, że hemochromatoza objawia się jednak dopiero po menopauzie.
Hemochromatoza – późne objawy
Jeśli dojdzie już do przeładowania żelazem (najczęściej ok. 50. roku życia), mogą wystąpić niebezpieczne powikłania. Są to m.in. nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, brązowe plamy na skórze, wczesna menopauza, niepłodność, impotencja, spadek libido, marskość wątroby czy nawet nowotwór wątrobowokomórkowy.
Hemochromatoza – diagnostyka
W przypadku obecności objawów i nieprawidłowych wyników badań krwi (podwyższony poziom żelaza), hemochromatozę można wykryć testem DNA. Takie badania sprawdza, czy obecne są mutacje w genie HFE.
Co ważne, jeśli bliski krewny choruje na hemochromatozę, test DNA warto wykonać u siebie jeszcze zanim wystąpią pierwsze objawy. Można wówczas sprawdzić, czy mutacje są obecne i zapobiegać wystąpieniu nieodwracalnych uszkodzeń.
REKLAMA
Hemochromatoza – leczenie
Szybkie wykrycie hemochromatozy jest szansą na uniknięcie niebezpiecznych powikłań lub opóźnienie ich rozwoju. Chorzy stosują zwykle specjalną dietę ubogą w żelazo, a ponadto korzystają z krwioupustów. Krew upuszcza się 1-2 razy w tygodniu do osiągnięcia prawidłowego stężenia żelaza, a później co kilka miesięcy. Jeśli niemożliwe jest już leczenie, może być konieczny np. przeszczep wątroby.
Zobacz też: Impotencja, brak popędu seksualnego – to może być hemochromatoza
Masz pytania odnośnie hemochromatozy? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.