Przeskocz do treści

Zmiany w opiece nad kobietami w ciąży, czyli więcej korzyści dla przyszłych mam

Od stycznia 2024 roku weszły w życie zmiany w opiece nad kobietami w ciąży oraz w okresie połogu. Dotyczą one szczególnie pacjentek borykających się z cukrzycą. Sprawdź, jakie zmiany w opiece nad kobietami w ciąży się pojawiły!

Spis treści:

  1. Opieka nad kobietami w ciąży w Polsce
  2. Zmiany w opiece nad kobietami w ciąży dotyczące pacjentek z cukrzycą
  3. Zmiany w opiece nad kobietami w ciąży dotyczące pacjentek z cukrzycą – korzyści

Opieka nad kobietami w ciąży w Polsce

Każda kobieta w ciąży może skorzystać z uprawnień, które wynikają z jej stanu. Ma ona prawo do skorzystania z opieki medycznej refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nawet jeśli nie jest ubezpieczona. Dotyczy to okresu ciąży, porodu oraz połogu. Do skorzystania z takich uprawnień konieczne jest jednak zaświadczenie o ciąży wystawione przez ginekologa lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Zmiany w opiece nad kobietami w ciąży dotyczące pacjentek z cukrzycą

Jedną z najważniejszych wprowadzonych niedawno zmian w opiece nad kobietami w ciąży jest dostęp do systemów ciągłego monitorowania glikemii dla wszystkich ciężarnych z cukrzycą. Wcześniej dotyczyło to tylko tych kobiet, które wymagają podawania insuliny.
Dla kobiet z cukrzycą zmiana ta jest dużym ułatwieniem. Dzięki temu nie będą one musiały już wykonywać kilka razy dziennie badania tradycyjnym glukometrem.

Zmiany w opiece nad kobietami w ciąży dotyczące pacjentek z cukrzycą – korzyści

Zmiany w opiece nad kobietami w ciąży przyniosą wiele korzyści. Jedną z nich jest zwiększenie wygody i komfortu pacjentek, które nie będą musiały co chwilę sprawdzać poziomu cukru glukometrem. Dzięki temu unikną ciągłego nakłuwania palców, na co wiele pacjentek narzeka.
Według badań wprowadzenie systemów ciągłego monitorowania glikemii ma dużo więcej plusów. Przyczynia się to do poprawy nawyków żywieniowych i wyrównuje poziom glikemii. Może to także zmniejszyć ryzyko rozwoju powikłań u płodu, takich jak:

  •  Makrosomia, czyli większa masa urodzeniowa niż u większości noworodków
  •  Wcześniactwo
  •  Hipoglikemia noworodkowa, czyli niski poziom cukru
  •  Niedotlenienie płodu
  •  Rozwój cukrzycy i nadciśnienia tętniczego w przyszłości

System ciągłego monitorowania glikemii ma jeszcze jedną przewagę nad tradycyjnym glukometrem. Dzięki niemu możemy monitorować nie tylko chwilową wartość cukru, ale także tendencje zmian. Takie informacje mogą mieć duży wpływ na wdrożone leczenie.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy