Przeskocz do treści

Wraca refundacja in vitro w Polsce! Co warto wiedzieć o rządowym programie finansowania in vitro?

1 czerwca 2024 roku wystartował rządowy program finansowania zapłodnienia in vitro. Dzięki temu pary dotknięte problemem niepłodności będą miały szansę na wymarzone dziecko. Przeczytaj, co warto wiedzieć o refundacji in vitro w Polsce!

Spis treści:

 1. Refundacja in vitro w Polsce – jak działa program rządowy?
 2. Refundacja in vitro w Polsce – ile cykli obejmuje?
 3. Refundacja in vitro w Polsce – kwalifikacja

Refundacja in vitro w Polsce – jak działa program rządowy?

Od 1 czerwca 2024 roku skorzystać możemy z rządowego programu finansowania zapłodnienia metodą in vitro. Działać ma on do 31 grudnia 2028 roku. Program ten obejmuje finansowanie całej procedury in vitro, dzięki czemu każda para może mieć równy dostęp do tej metody wspomaganego rozrodu. Przewidziane jest na niego aż 500 mln złotych.

Refundacja in vitro w Polsce – ile cykli obejmuje?

Każda para chcąca skorzystać z rządowego programu finansowania in vitro, musi najpierw przejść przez odpowiednią kwalifikację. Obejmuje ona niezbędne badania oraz konsultację z psychologiem. Na podstawie kwalifikacji określana jest liczba cykli in vitro, z których w ramach programu może skorzystać para. Wygląda to następująco:

 •  Z 4 cykli in vitro skorzystać można w przypadku własnych komórek rozrodczych lub dawstwa nasienia
 •  Z 2 cykli in vitro skorzystać można w przypadku oocytów od dawczyń
 •  Z 6 cykli in vitro skorzystać można w przypadku dawstwa zarodka

Refundacja in vitro w Polsce – kwalifikacja

Do programu finansowania in vitro zakwalifikować można po spełnieniu następujących warunków:

 •  Pozostawanie w związku małżeńskim lub wspólnym pożyciu
 •  Stwierdzenie bezwzględnej przyczyny niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie ostatnich 12 miesięcy
  Do skorzystania z programu konieczne jest także spełnienie warunków wiekowych. Są one jednak zależne od tego, z jakiego cyklu będziemy korzystać:
 •  Wiek w przypadku korzystania z własnych komórek rozrodczych lub dawstwa nasienia – kobieta maksymalnie 42 lata, a mężczyzna maksymalnie 55 lat
 •  Wiek w przypadku korzystania z dawstwa oocytów lub dawstwa zarodka – kobieta maksymalnie 45 lat, a mężczyzna maksymalnie 55 lat

W przypadku zapłodnienia in vitro z dawstwem nasienia, oocytów lub zarodka konieczne jest także uzyskanie opinii psychologa, która potwierdza gotowość pary do rodzicielstwa bez powiązania genetycznego.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy