Zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci, czyli jak często przeprowadza się testy genetyczne?
Nasze geny to księga wiedzy na temat naszego zdrowia. Kryć mogą się w nich informacje na temat chorób i predyspozycji do niektórych schorzeń. Tego wszystkiego dowiedzieć możemy się dzięki przeprowadzeniu badania genetycznego. Kiedy warto przeprowadzić takie badanie u naszych pociech? Jakie są zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci? Przeczytaj poniżej!
Spis treści:
- Badania genetyczne dla dzieci – kiedy warto je wykonać?
- Zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci
- Badania genetyczne dla dzieci – dostępne testy
Badania genetyczne dla dzieci – kiedy warto je wykonać?
Przeprowadzenie badania genetycznego u dziecka warto rozważyć w przypadku:
- Objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu
- Ataku padaczkowego
- Nieprawidłowych cech twarzy lub budowy ciała
- Objawów choroby metabolicznej
- Wykluczenia istnienia przeciwwskazań do szczepień
- Częstego chorowania
- Objawów, których przyczynę ciężko jest ustalić
Badanie genetyczne przeprowadzić możemy także profilaktycznie. To pozwoli nam wykryć przypadłości, które nie dały jeszcze żadnych objawów. Jest to możliwość, której nie daje nam żadne inne badanie. Tak wczesna diagnoza pozwoli nam wdrożyć leczenie i zatrzymać rozwój choroby.
Zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci
Genetyczne badanie dziecka to procedura wykonywana tylko raz. DNA człowieka jest stałe od momentu narodzin do śmierci. To sprawia, że nie ma konieczności powtarzania testów genetycznych. Ponowne badanie może być wymagane jedynie w sytuacji, gdy pierwotna analiza obejmowała jedynie wybrane fragmenty DNA dziecka. Jeśli jednak pierwsze badanie były kompleksowe, to nie będzie potrzeby wykonywania kolejnego.
Badania genetyczne dla dzieci – dostępne testy
W rodzajach badań genetycznych możemy przebierać. Najlepiej jednak wybrać test kompleksowy. Jest to badanie, w którym analizowane są wszystkie poznane geny. Dzięki temu nie będzie konieczności przeprowadzania testu genetycznego u dziecka kolejny raz.
Najczęściej polecanym kompleksowym badaniem genetycznym jest test WES (ang. Whole Exome Sequencing). Wykonać można je zarówno profilaktycznie, jak i w przypadku występowania konkretnych wskazań. Do przeprowadzenia tego badania wystarczy jedynie sucha kropla krwi. Dzięki temu jest ono bezbolesne i w pełni bezpieczne. Wykonać możemy je już w drugiej dobie życia dziecka.