WBC – badanie krwi w ciąży
WBC to badanie krwi w ciąży. Sprawdza ono poziom leukocytów, czyli białych krwinek. Badanie to nazywane jest morfologią krwi z oznaczeniem leukocytów. Lekko podwyższony poziom WBC w ciąży jest normalny. Wyniki badań krwi wbc w ciąży warto jednak skonsultować z lekarzem, który sprawdzi, czy na pewno nie dzieje się nic niepokojącego. Co może oznaczać podwyższone WBC w ciąży? Jak odczytać wyniki badań krwi w ciąży? Podpowiadamy!
Spis treści:
1. WBC – co to jest?
2. Wyniki badań krwi w ciąży – jak czytać?
3. Nieprawidłowe wyniki morfologii w ciąży
WBC – co to jest?
WBC to leukocyty. Są to elementy morfotyczne krwi bardzo ważne dla prawidłowej pracy układu odpornościowego. Biorą one udział w ochronie organizmu przed niebezpiecznymi komórkami np. wirusami czy bakteriami.
Stężenie leukocytów w organizmie jest sprawdzane podczas morfologii krwi obwodowej. Powinna ona również sprawdzać poziom hemoglobiny (hgb), ilość krwinek czerwonych (RBC), poziom hematokrytu (HCt) oraz ilość płytek krwi (PLT).
Wyniki badań krwi w ciąży – jak czytać?
Morfologia to jedno z podstawowych badań, które powinna wykonywać ciężarna. Przyszła mama powinna ją wykonać przynajmniej 5 razy w trakcie ciąży. Jest to nieinwazyjne badanie, do którego próbkę pozyskuje się podczas standardowego pobierania krwi.
Interpretacja wyników krwi w ciąży nie jest zbyt prosta. Można jednak sugerować się następującymi normami:
• WBC (leukocyty) powinny wynosić 10-15 tysięcy krwinek/ 1 ul krwi
• HGB (hemoglobina) powinna wynosić 11,5-13,5 g/dl
• RBC (czerwone krwinki) powinny wynosić 3,5-4,5 miliona krwinek/ 1 ul krwi
• Norma płytek krwi to 10-15 tysięcy krwinek/ 1 ul krwi
• Hematokryt powinien wynosić 30-40%.
Powyższymi normami powinny sugerować się tylko kobiety w ciąży. Interpretacja wyników badań krwi u osób niespodziewających się dziecka wygląda inaczej, dlatego nie należy brać pod uwagę wymienionych norm.
Kobiety ciężarne powinny z wynikami morfologii udać się do lekarza.
Nieprawidłowe wyniki morfologii w ciąży
Nieprawidłowe wyniki morfologii w ciąży mogą być groźne dla matki i jej dziecka. Zbyt wysoki poziom WBC nazywa się leukocytozą. Najczęściej jest on spowodowany przeziębieniem lub infekcją. Stan ten musi zostać skonsultowany z lekarzem, ponieważ przyczyną wyższego stężenia leukocytów może być infekcja wewnątrzmaciczna. Zagraża ona życiu matki i dziecka.
Przyczyną zbyt niskiego poziomu WBC najczęściej są choroby zakaźne np. odra, różyczka czy ospa. Niskie stężenie leukocytów może być wywołane również zakażeniem bakteryjnym lub uszkodzeniem szpiku kostnego. Taki stan nazywa się leukopenią.
Obniżone hgb w ciąży również może być niebezpieczne dla matki i dziecka. Wiąże się ono z niedoborem witaminy B6, B12 i kwasu foliowego. Obniżona hemoglobina może również być sygnałem świadczącym o anemii. Najczęściej towarzyszy jej wtedy zbyt niski hematokryt i ilość czerwonych krwinek.