W którym miesiącu ciąży rośnie brzuch?
To, w którym miesiącu ciąży rośnie brzuch, zależy od wielu czynników. Największy wpływ ma na to figura przyszłej mamy. Każda z nich chce zobaczyć zaokrąglenie brzuszka jak najszybciej, ale niestety niektórym ciężarnym przyjdzie poczekać na to nieco dłużej. Kiedy można się tego spodziewać? Podpowiadamy, w którym miesiącu ciąży rośnie brzuch!
Spis treści:
Ciążowy brzuszek – kiedy zaczyna być widoczny?
W ciąży ciało kobiety dynamicznie się zmienia. Nie ma jednak żadnych norm dotyczących tego, kiedy powinno dojść do danej zmiany. Moment rozpoczęcia wzrostu brzuszka również jest bardzo indywidualną kwestią. Zależy on od sylwetki kobiety czy położenia macicy. Niektóre brzuszki ciążowe będą rosły szybciej, a inne wolniej.
Najczęściej ciążowy brzuszek zaczyna się zaokrąglać pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Jest to zwykle niewielkie wybrzuszenie, ale jest ono zauważalne. Przyszłe mamy zwykle wzrost brzuszka zauważają po konieczności kupienia większych ubrań.
Zdarza się, że przyszła mama przez większość ciąży ma płaski brzuch. Nie widać u niej nawet niewielkiego wybrzuszenia. Zwykle jest to kwestia budowy ciała. Jednak jeśli nas to niepokoi, to możemy porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ciążowy brzuszek – jak szybko się powiększa?
Ciążowy brzuszek u niektórych kobiet rośnie szybciej, a u innych wolniej. Tempo jego wzrostu to bardzo indywidualna kwestia, która zależy przede wszystkim od sylwetki ciężarnej. U szczuplejszym kobiet brzuszek będzie wzrastał nieco szybciej. W ich ciele macica nie ma zbyt wiele miejsca na rozciągnięcie, dlatego wypycha brzuszek do przodu.
Siła naszych mięśni także ma wpływ na tempo wzrostu ciążowego brzuszka. Im silniejsze mięśnie, tym lepiej będą one podtrzymywać macice. W konsekwencji wolniej będzie ona wypychała brzuszek do przodu.
Ciążowe przybieranie na wadze również nie pozostaje bez znaczenia. Im więcej pojawiło się dodatkowych kilogramów, tym większy będzie brzuszek. Wpływ na to mają również ciążowe dolegliwości. Jeśli kobiecie dokuczały wymioty i mdłości, to prawdopodobnie miała mniejszy apetyt. Skutkuje to wolniejszym przyrostem wagi i mniejszym brzuszkiem.
Mnogość ciąży również oddziałuje na to, jak duży będzie brzuszek. Im więcej dzieci kobieta nosi pod sercem, tym brzuszek ciążowy będzie większy. Jest to zupełnie naturalne.