USG wczesnej ciąży – kiedy wykonać? Jak przebiega badanie?
W trakcie ciąży kobieta musi wykonać wiele badań. Jednym z najważniejszych jest USG. Badanie to pozwala dokładnie monitorować stan zdrowia dziecka. W trakcie ciąży należy wykonać je kilkukrotnie. Na pierwsze badanie USG w ciąży należy zgłosić się do 10 tygodnia. Jest to USG wczesnej ciąży. Przeczytaj, na czym polega i dlaczego się je wykonuje!
Spis treści:
1. USG we wczesnej ciąży
2. USG wczesnej ciąży – kiedy je wykonać?
3. Wczesna ciąża USG – przebieg
USG we wczesnej ciąży
USG to badanie, które wykonuje się w ciąży cyklicznie i za każdym razem przynosi ono wiele informacji na temat stanu zdrowia dziecka. Jest ono także niezwykle wzruszające dla przyszłych rodziców, ponieważ mogą zobaczyć swoje dziecko.
USG wczesnej ciąży służy przede wszystkim sprawdzeniu, czy ciąża na pewno rozwija się w macicy. Kwestia ta jest kluczowa dla dalszego rozwoju dziecka. Ciąży pozamacicznej nie da się wykryć w żadnym innym badaniu.
W trakcie USG wczesnej ciąży ginekolog zmierzy parametr CRL (długość ciemieniowo-siedzeniową). Jest to odległość od czubka głowy dziecka do najniżej położonego punktu jego miednicy. Na podstawie parametru CRL możliwe jest określenie wieku ciąży, a następnie przybliżonej daty porodu.
Jest to bardziej skuteczne niż obliczanie daty rozwiązania na podstawie daty ostatniego krwawienia miesiączkowego. Ta metoda sprawdza się dokładnie jedynie u kobiet z regularnymi cyklami miesiączkowymi.
USG wczesnej ciąży – kiedy je wykonać?
USG wczesnej ciąży nie należy wykonywać przed 5 tygodniem ciąży. Pęcherzyk ciążowy jest w tym okresie zbyt mały, żeby badanie mogło cokolwiek wykazać. Lekarz nie będzie mógł ocenić, gdzie rozwija się ciąża oraz w jakim jest wieku. Warto więc nieco zaczekać z USG wczesnej ciąży.
Specjaliści rekomendują, aby USG wczesnej ciąży wykona, gdy badanie krwi wykaże stężenie beta-hcg na poziomie 750-1500 mlU/ml. Próg ten przekracza się zwykle w 5 tygodniu ciąży. Jednak jeśli zaczekamy o tydzień dłużej, to podczas USG nie tylko zobaczymy naszą fasolkę, ale także usłyszymy bicie jej serduszka. Dla wielu par jest to jeden z najpiękniejszych momentów ciąży.
Pamiętajmy, że USG wczesnej ciąży to nie to samo co wizyta u ginekologa. Jego gabinet warto odwiedzić, gdy tylko zaczniemy podejrzewać ciążę.
Wczesna ciąża USG – przebieg
USG wczesnej ciąży przebiega nieco inaczej niż inne badania USG przed porodem. Nie jest ono wykonywane przez powłoki brzuszne, ale przez sondę dopochwową. Dziecko w tym okresie jest jeszcze na tyle malutkie, że przez powłoki brzuszne większości kobiet nie byłoby widoczne.
Poprzez sondę dopochwową lekarz ocenia wszystkie najważniejsze parametry. Sprawdza on obecność pęcherzyka żółciowego, obecność pęcherzyka ciążowego oraz mierzy parametr CRL. Ginekolodzy zawsze kontrolują również budowę trzonu i szyjki macicy. Od 6 tygodnia sprawdza się również częstotliwość rytmu serca, czyli ilość uderzeń na minutę.