Trombofilia – kilka informacji Przeskocz do treści

Trombofilia – kilka informacji

Trombofilia jest często określana mianem nadkrzepliwości. Może ona być wrodzoną albo nabytą skłonnością do pojawiania się żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, a rzadziej tętniczej. Przyczyn tej choroby może być kilka. Spośród najpopularniejszych można wskazać głównie na wady genetyczne. Warto wiedzieć na czym dokładnie polega badanie trombofilii i jak postępować w przypadku jej wykrycia.

Badanie trombofilii – badanie na wykrycie mutacji w genach człowieka – gdzie i jak zrobić?
Czym jest kompletna diagnostyka trombofilii?
Badanie trombofilii – jaki jest prawidłowy wynik badania?
Na czym polega badanie trombofilii?

Badanie trombofilii – badanie na wykrycie mutacji w genach człowieka – gdzie i jak zrobić?

Badanie trombofilii można wykonać w wielu specjalistycznych laboratoriach w całej Polsce. W tym celu warto zatem zapoznać się z ofertą najbliższej takiej placówki w swojej okolicy. To badanie jest niezwykle proste do wykonania. Wystarczy bowiem pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Wielu pacjentów samodzielnie pobiera taką próbkę w domu, ale dla pewności można umówić się wcześniej w danym miejscu, aby doświadczony personel to wykonał.

Próbką do badania na trombofilię jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Z tego względu aż 90% naszych pacjentów samodzielnie pobiera próbkę w domu. Jest to niezwykle proste, bezbolesne i trwa około 30 sekund.

Czym jest kompletna diagnostyka trombofilii?

Kompletna diagnostyka trombofilii polega na poszukiwaniu wrodzonych i nabytych przyczyn, które usposabiają do pojawiania się zakrzepów żylnych. Zwykle te badania swoim zakresem obejmują dokładną analizę dotychczasowego przebiegu choroby na podstawie wywiadu lekarskiego wraz z uwzględnieniem liczby oraz czasu pojawiania się epizodów zakrzepicy. Kolejnym czynnikiem jest badanie lekarskie, a w pewnych przypadkach dodatkowe badania – obrazowe, np. USG układu żylnego. Ich zadaniem jest potwierdzenie przebytej zakrzepicy i ocena pozostałości oraz ewentualnego stopnia uszkodzenia układu żylnego. Najważniejsze jest też pobranie krwi, dzięki czemu można stwierdzić lub wykluczyć obecność czynników, które zwiększają skłonność do zakrzepów.

Badanie trombofilii – jaki jest prawidłowy wynik badania?

Badanie trombofilii najlepiej, aby dało wynik ujemny. Dodatni bowiem wskazuje na jej obecność, a to jest wskazaniem do wdrożenia właściwej profilaktyki.

Na czym polega badanie trombofilii?

Badanie trombofilii polega na wykonaniu badań genetycznych pozwalających na określenie mutacji w genie protrombiny oraz aktywności czynnika krzepnięcia V Leiden. Inne badania, czyli pomocnicze wykonuje się w zależności od rodzaju trombofilii.

 

Nasi partnerzy