Badanie genu protrombiny po poronieniu - co musisz wiedzieć przed jego wykonaniem? Przeskocz do treści

Badanie genu protrombiny po poronieniu – co musisz wiedzieć przed jego wykonaniem?

Odpowiednie przygotowanie do okresu ciąży jest bardzo istotne dla wszystkich przyszłych rodziców. Aby jak najlepiej przygotować się do tego okresu, warto wykonać wcześniej odpowiednie badania (np. badania genetyczne po ewentualnych poronieniach), które pozwolą nam wykluczyć lub potwierdzić wiele potencjalnych chorób. Badania genetyczne, m.in. badanie genu protrombiny, stanowią bogate źródło wiedzy dla lekarza, dlatego bez wątpienia są one warte wykonania, szczególnie jako badanie po poronieniu.

Czym jest pobranie próbki do badania genu protrombiny w domu pacjenta?
Jak przygotować się do badania genu protrombiny?
Badanie genu protrombiny badaniem po poronieniu 
Czas oczekiwania na wynik badania genu protrombiny

 

Czym jest pobranie próbki do badania genu protrombiny w domu pacjenta?

Pobrać próbkę DNA do wykonania badania genu protrombiny, każdy z nas może samodzielnie wykonać w domu. Potrzebny nam będzie tylko zestaw do pobierania wymazów z wewnętrznej części policzka. Nie każdy jednak czuje się na siłach, aby samodzielnie pobrać próbkę, dlatego też by być pewnym, że procedura zostanie wykonana prawidłowo, możliwa jest wizyta domowa pielęgniarki, która profesjonalnie pobierze próbkę DNA.

Jak przygotować się do badania genu protrombiny?

Badanie genu protrombiny jest całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne oraz bezpieczne. Do pobrania wymazu należy się jednak odpowiednio przygotować – na godzinę przed powinniśmy wstrzymać się od jedzenia, picia, palenia, żucia gumy oraz nie powinnyśmy myć w tym czasie zębów. Istotne jest także, aby podczas pobierania wymazu w jamie ustnej nie znajdowały się żadne ciała obce, jak np. lizaki, cukierki czy gumy do żucia.

Badanie genu protrombiny badaniem po poronieniu

Przeprowadzone badania naukowe wskazują, że geny protrombiny, w których wystąpiły mutacje, mogą stanowić przyczynę poronienia. Badanie genu protrombiny jest także warte wykonania w przypadku kobiet, które zmagają się z problemem poronień nawracających. Badanie przyczyn poronienia jest bardzo istotne w przypadku tych kobiet, które miały do czynienia z poronieniem już kilkukrotnie, ponieważ dodatkowe testy pozwolą na sprecyzowanie jakie dokładnie są przyczyny poronień nawracających. Dzięki badaniu na mutacje w genie protrombiny lekarz może także stwierdzić, czy występuje ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Czas oczekiwania na wynik badania genu protrombiny

Wykonując badanie genu protrombiny warto wybrać laboratorium, które posiada wszystkie wymagane certyfikaty oraz doświadczenie w wykonywaniu tego typu badań. Wynik dostępny jest już po 7 – 10 dniach roboczych. Natychmiast po wykonaniu testu rezultaty widoczne są online, na prywatnym Portalu Pacjenta, co z pewnością ułatwi i usprawni proces diagnozy i leczenia. Wynik badania możemy natychmiast pobrać, wydrukować i udać się z nim do lekarza, który będzie mógł je odpowiednio zinterpretować.

Nasi partnerzy