Test na HPV - informacje Przeskocz do treści

Test na HPV – informacje

W ostatnim czasie odkryto potencjał onkogenny wirusa HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego. Istnieje aż 120 typów wirusa  niektóre z nich odpowiadają za rozwój łagodnych brodawek bądź kłykcin kończystych narządów płciowych, a inne niestety mogą być przyczyną raka szyjki macicy. Biorąc to pod uwagę, test na HPV niewątpliwie może pozwolić na wcześniejsze wdrożenie wzmożonej profilaktyki i tym samym uchronić wiele młodych kobiet przed rozwojem raka szyjki macicy. Raki związane z wirusem brodawczaka ludzkiego stanowią 3.3% raków występujących wśród kobiet i 2% wśród mężczyzn. Najczęstszym typem onkogennych wirusów HPV są typy 16 i 18.

Jakie problemy są związane z zakażeniem HPV?
W jaki sposób ludzie zarażają się wirusem HPV?
Jaki jest związek pomiędzy HPV, a rakiem szyjki macicy?
Jak często ludzie zarażają się HPV?

Jakie problemy są związane z zakażeniem HPV?

Największym zagrożeniem jest potencjał onkogenny wirusa brodawczaka ludzkiego. DNA wirusa HPV wbudowuje się w DNA komórek nabłonka szyjki macicy, gdzie w stanie uśpienia może pozostać nawet do końca życia. Modyfikacja genetyczna komórek szyjki macicy może może powodować ich przemianę nowotworową w ciągu kilku lat. Ważna, dlatego u kobiet zarażonych wirusem HPV, jest coroczna cytologia, dzięki której możliwe jest zidentyfikowanie komórek we wczesnej fazie dysplastycznej, zanim jeszcze nabiorą one charakteru nowotworowego. Umożliwia to wdrożenie szybkiego leczenia i uniknięcie rozwoju nowotworu. Wirus HPV poza tym może powodować zmiany takie jak kłykciny kończyste, brodawki w gardle i krtani.

W jaki sposób ludzie zarażają się wirusem HPV?

Wirusem HPV można zarazić się przez kontakty seksualne- zarówno podczas stosunków pochwowych, analnych jak i oralnych.

Jaki jest związek pomiędzy HPV, a rakiem szyjki macicy?

Badania udowadniają, że zarażenie pewnymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego są czynnikiem największego ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Jeśli w badaniu okaże się, że kobieta jest nosicielką jednego z typów wirusa brodawczaka ludzkiego zostaje objęta wzmożoną kontrolą ginekologiczną. W przypadku tych pacjentek badanie cytologiczne jest zalecane co roku, a nie co 2/3 lata jak ma to miejsce w przypadku kobiet zdrowych.

Jak często ludzie zarażają się HPV?

Przyjmuje się, że około 50% ludzi w ciągu życia przechodzi zarażenie różnymi  typami wirusa HPV. Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego narządów płciowych w zdrowiej populacji szacuje się na 29-65% wśród wśród mężczyzn i 25% kobiet. Na całym świecie 630 milinów ludzi jest zarażonych tym wirusem.

 

Nasi partnerzy