Test DNA na ojcostwo - z jakich próbek DNA zrobić test na ojcostwo Przeskocz do treści

Test DNA na ojcostwo – z jakich próbek?

Test DNA na ojcostwo można przeprowadzić na podstawie różnych próbek. Ważne, by znajdował się na nich materiał genetyczny uczestników testu. Wykorzystuje się m.in. wymazy z policzka, używaną szczoteczkę do zębów czy nawet… nadgryzione ciastko!

Test DNA na ojcostwo do celów prywatnych – pełna dowolność

Decydując się na test DNA na ojcostwo do celów prywatnych (wykonywany po narodzinach dziecka), możesz przekazać do badania całkowicie dowolne próbki z materiałem DNA. Oprócz wymazów z policzka dobrze sprawdzają się przedmioty codziennego użytku wykorzystywane przez badaną osobę.

Dobrymi próbkami są na przykład maszynka do golenia, patyczek do uszu z woskowiną, chusteczka z wydzieliną z nosa, prezerwatywa, smoczek, słomka od napoju, puszka, sztućce, gryzaczek, tampon czy niedopałek papierosa.

Test DNA na ojcostwo do celów sądowych – określone procedury

W przypadku testu DNA na ojcostwo, którego celem jest wykorzystanie w sądzie (np. w sprawie o ustalenie ojcostwa), niezbędne jest wykorzystanie konkretnej procedury. Wymaga ona pobrania próbek w placówce (w obecności świadków). Próbkami są najczęściej wymazy z policzka, czasami krew.

Test DNA na ojcostwo wykonywany w ciąży

Badanie DNA na ojcostwo można przeprowadzić jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat – od 8 tygodnia ciąży. To świetna okazja, by zyskać pewność na tym etapie i móc cieszyć się ciążą – bez niepotrzebnego stresu. Badanie można wykonać na podstawie krwi matki i wymazu z policzka od mężczyzny. Wówczas z krwi kobiety izoluje się jej DNA oraz DNA dziecka.

Test na ojcostwo można wykonać także na podstawie płynu owodniowego oraz dowolnych próbek matki i mężczyzny.

Pewny wynik bez względu na próbki

W każdej komórce ludzkiego organizmu jest takie samo DNA. Dzięki temu nie ma żadnego znaczenia, z jakiej próbki zostanie ono wyizolowane. Ponadto profil genetyczny (w badaniu porównuje się właśnie te „genetyczne odciski palca”) jest dla każdego człowieka unikatowy i ustalony już w momencie poczęcia. Z tego powodu pewny test DNA na ojcostwo można wykonać jeszcze w ciąży czy po śmierci uczestnika.


Zobacz też: badania dna Gdańskbadania dna Krakówbadania dna Poznańbadania dna Warszawa,  badania dna Bydgoszcz,  badanie ojcostwa Bydgoszcz 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy