Ból łydek przy tabletkach antykoncepcyjnych - skąd się bierze? Przeskocz do treści

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a ból łydek

Ból łydek jest częstym skutkiem stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Nie zawsze jest to jednak zwykła dolegliwość, która szybko mija. Może ona mieć bardzo poważne podłoże – zakrzepicę. Jest to bardzo częste u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Ale czy zawsze ból łydek oznacza zakrzepicę? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Tabletki antykoncepcyjne a ból łydek – skąd bierze się ten skutek uboczny?
  2. Tabletki antykoncepcyjne a ból łydek – jak można sobie z nim radzić?

Tabletki antykoncepcyjne a ból łydek – skąd bierze się ten skutek uboczny?

Tabletki antykoncepcyjne a ból łydek? Możliwą przyczyną bólu łydek przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych jest zakrzepica. Ryzyko jej rozwoju jest aż trzy razy wyższe niż w przypadku innych metod zapobiegania ciąży. Objawiać ona się może w różny sposób, ale ból łydek to zdecydowanie jeden z najczęstszych jej symptomów. Oprócz niego zakrzepica wywołać może także obrzęki i gorączkę.

Na zakrzepicę przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych szczególnie narażone są te kobiety, które posiadają genetyczną skłonność do powstawania zakrzepów (trombofilię wrodzoną). Ryzyko to jest u nich aż 25 razy większe. Warto więc wykonać badanie genetyczne i sprawdzić, czy nie dotyczy to także nas. W takim badaniu zbadany powinien zostać gen protrombiny oraz czynnik V Leiden.

Zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepicy przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej wywołane jest przez estrogeny. Są to hormony pobudzające układ krzepnięcia do pracy. Zwiększają one także poziom fibrynogenu o około 10-20%. Jest to białko, które bierze udział w tworzeniu skrzeplin.

Tabletki antykoncepcyjne a ból łydek – jak można sobie z nim radzić?

Bólu łydek przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych nigdy nie należy bagatelizować. Powinniśmy go jak najszybciej skonsultować z lekarzem, który sprawdzi, czy jego przyczyną nie jest zakrzepica. Nawet jeśli zostanie ona wykluczona, to powinnyśmy pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych krwi. Dzięki temu uda nam się wykryć niepokojące zmiany odpowiednio wcześnie i zareagować w razie potrzeby.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych, takie jak ból łydek, nie będą się pojawiać, jeśli zadbamy o swój styl życia. Najważniejszą zmianą, jaką powinniśmy wprowadzić w życie, jest porzucenie palenia tytoniu. Bardzo ważna jest także regularna aktywność fizyczna. Powinniśmy znaleźć na nią przynajmniej 30 minut trzy razy w tygodniu. Wzmocni ona nasze mięśnie i pozwoli uniknąć bólu łydek.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy