Przeskocz do treści

Skuteczność in vitro – jak jest wysoka i od czego zależy?

W zależności od źródła średnia skuteczność in vitro to ok. 20-40%. Zwykle konieczne są więc 2-3 podejścia do zapłodnienia tą metodą, by cieszyć się upragnionym potomstwem. Największy wpływ na powodzenie in vitro ma wiek kobiety. Od czego jeszcze zależy skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego?

Wpływ na skuteczność in vitro

Najwyższe szanse na powodzenie mają kobiety poniżej 35. roku życia, najniższe – w wieku powyżej 40 lat. Ma to przede wszystkim związek z naturalnym spadkiem płodności w późniejszym wieku. Inny istotny czynnik to stan zdrowia pary – dlatego tak ważne jest wykonanie odpowiednich badań przed skorzystaniem z tej metody. Wpływ ma również klinika, w jakiej zabieg jest wykonywany.

Nie należy jednak zapominać, że każdy przypadek jest inny i rozpatrywany indywidualnie, z uwzględnieniem właśnie stanu zdrowia, wieku i innych czynników. Dane na temat skuteczności są danymi zbiorczymi, średnią.

Zobacz też: 4 badania genetyczne przed in vitro, które warto wykonać

Jaka jest skuteczność in vitro? Dane są różne

Można przyjąć, że średnia skuteczność in vitro to ok. 20-40%, zależnie od podającego dane źródła.

„Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Ministerstwo Zdrowia, średnia skuteczność metody in vitro w ramach Narodowego Programu Leczenia Niepłodności w latach 2013-2016 wyniosła 31 procent ciąż klinicznych w przeliczeniu na transfer zarodka”. [1]

W artykule Zapłodnienie pozaustrojowe w leczeniu niepłodności możemy natomiast przeczytać:

Całkowity skumulowany odsetek urodzonych dzieci po procedurach wspomaganego rozrodu jest zbliżony do 20%”. [2]

Na stronie chcemybycrodzicami.pl znajdują się również informacje odnośnie do efektywności zapłodnienia metodą  in vitro w klinikach realizujących Rządowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Z raportu wynika, że najwyższy stosunek liczby ciąż klinicznych do liczby transferów w tych klinikach to 41%, natomiast najniższy – 19% [3].

Dane znajdujące się na stronie internetowej jednej z klinik leczenia niepłodności mówią natomiast o ogólnej skuteczności in vitro w Polsce na poziomie 35,2% [4].

To może Cię zainteresować: In vitro – na jaką cenę musisz się przygotować?


Źródła:

[1] Program polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Bydgoszczy w latach 2016-2019”.
[2] P. Marianowski, Zapłodnienie pozaustrojowe w leczeniu niepłodności, „Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia” 2010, t. 3, z 2, s. 130.
[3] http://www.chcemybycrodzicami.pl/nasz-bocian-wygral-jawne-in-vitro/
[4] https://www.invimed.pl/faqs#jaka-jest-skutecznosc-zabiegu-in-vitro

3.8/5 - (5 głos / głosy)
3.8/5 - (5 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy