Rozwój dziecka podczas okresu prenatalnego
Rozwój płodowy dziecka nazywa się okresem prenatalnym. Jest to czas od zapłodnienia do porodu. Przez cały ten okres dziecko intensywnie się rozwija, aby po narodzinach, móc przeżyć poza brzuszkiem mamy. Do intensywnych zmian dochodzi z każdym tygodniem. Zobacz, jak dokładnie przebiega rozwój dziecka podczas okresu prenatalnego!
Spis treści:
Pierwszy trymestr ciąży
Okres prenatalny rozpoczyna się jeszcze przed zapłodnieniem, a dokładnie podczas ostatniego krwawienia miesiączkowego. Do połączenia się komórki jajowej z plemnikiem dochodzi dopiero dwa tygodnie później w trakcie owulacji. Następnie zarodek zagnieżdża się w macicy przyszłej mamy i tworzą się listki zarodkowe, które są zaczątkiem narządów wewnętrznych.
Od 5 tygodnia ciąży rozpoczyna się intensywny rozwój organów dziecka. Tworzą się komórki, które później przekształcą się w układ nerwowy, bruzdy, z których wykształcą się oczy i uszy, a także zaczynają się rozwijać narządy płciowe, szkielet oraz mięśnie. W pierwszym trymestrze ma miejsce także jeden z najpiękniejszych momentów całej ciąży – serce dziecka zaczyna bić. Rodzice mogą to usłyszeć podczas badania USG od 6 tygodnia ciąży.
Pod koniec pierwszego trymestru ciąży wykształcone są już niemal wszystkie narządy wewnętrzne, ale nie każdy z nich już funkcjonuje. W tym czasie nerki maluszka produkują już mocz, potrafi on obracać główką i dotykać jej rączkami, a jego twarz przypomina twarz człowieka.
Drugi trymestr ciąży
Dla rodziców najważniejszym wydarzeniem drugiego trymestru ciąży jest poznanie płci dziecka. Jest to możliwe już w 13 tygodniu ciąży. W tym czasie dziecko zaczyna także rozpoznawać głos mamy, rozwijają się jego zmysły, ma miejsce pierwsze otwarcie oczu i normuje się rytm dobowy. W drugim trymestrze dziecko zaczyna również ruszać kończynami, dlatego mama może również odczuć pierwsze intensywne ruchy dziecka.
Trzeci trymestr
W trzecim trymestrze ciąży dziecko jest już niemal rozwinięte, a jego wszystkie narządy wewnętrzne pracują. Będzie więc ono w stanie przeżyć, gdyby doszło do przedwczesnego porodu. W jego mózgu tworzą się jeszcze nowe połączenia nerwowe, a maluszek ciągle nabiera odporności, ćwiczy oddychanie, a pod koniec ustawia się już w pozycji do porodu. Wraz z narodzinami dziecka okres prenatalny się kończy i rozpoczyna się okres noworodkowy.