Różne rodzaje badań prenatalnych dostępnych w ciąży – na jakie testy warto się zdecydować?
Każda przyszła mama powinna rozważyć przeprowadzenie diagnostyki prenatalnej. Dzięki niej dostępne są różnorodne badania, które pozwalają na uzyskanie informacji o rozwoju dziecka. Zapoznaj się z różnymi rodzajami badań prenatalnych dostępnych w trakcie ciąży i wybierz najlepszy test dla siebie!
Spis treści:
- Różne rodzaje badań prenatalnych dostępnych w ciąży – testy nieinwazyjne
- Różne rodzaje badań prenatalnych dostępnych w ciąży – testy inwazyjne
Różne rodzaje badań prenatalnych dostępnych w ciąży – testy nieinwazyjne
Jeden z rodzajów badań prenatalnych dostępnych podczas ciąży to testy nieinwazyjne Nie ingerują one w środowisko płodu, co sprawia, że są całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Są to jednak badania, które wykrywają zwiększone ryzyko rozwoju danej wady u dziecka. Oznacza to, że nieprawidłowe wyniki muszą być potwierdzone dodatkowymi testami diagnostycznymi. Prawidłowe wyniki wskazują z kolei, że dziecko rozwija się prawidłowo.
Do badań prenatalnych nieinwazyjnych zaliczamy:
- USG genetyczne – jest to badanie obrazowe podobne do standardowego USG. W trakcie badania lekarz dokładnie analizuje budowę anatomiczną dziecka i ocenia kilka kluczowych parametrów. Dzięki temu można zidentyfikować wady serca, wady cewy nerwowej oraz zespół Downa.
- Test PAPP-A – badanie biochemiczne, które wykonuje się na podstawie próbki krwi matki. Analiza stężenia białka PAPPA pozwala na wykrycie zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau u płodu.
- Test Prenatal testDNA – to nieinwazyjny test o bardzo wysokiej czułości, przekraczającej 99%. Wymaga jedynie próbki krwi ciężarnej. Test ten jest bardzo kompleksowy, analizując wszystkie 23 pary chromosomów. Umożliwia to wykrycie nawet rzadkich wad genetycznych.
Różne rodzaje badań prenatalnych dostępnych w ciąży – testy inwazyjne
Innym rodzajem badań prenatalnych są testy inwazyjne, zwane także badaniami diagnostycznymi. Umożliwiają one uzyskanie jednoznacznych wyników. Jednakże te procedury wiążą się z ingerencją w środowisko płodowe, co może prowadzić do pewnych komplikacji. Na szczęście ryzyko ich wystąpienia jest stosunkowo niskie.
Amniopunkcja jest najczęściej wykonywanym testem inwazyjnym. Polega ona na pobraniu próbki płynu owodniowego poprzez nakłucie brzucha ciężarnej za pomocą jałowej igły, a następnie przesłaniu jej do analizy. Do innych testów inwazyjnych należą biopsja kosmówki oraz kordocenteza.