Przeskocz do treści

Rezerwa jajnikowa a płodność

Zastanawiasz się czym jest rezerwa jajnikowa, jak ją sprawdzić i czy można zajść w ciążę przy niskiej rezerwie jajnikowej? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści:
Co to jest rezerwa jajnikowa?
Jak sprawdzić rezerwę jajnikową?
Czy można zajść w ciążę przy niskiej rezerwie jajnikowej?

Co to jest rezerwa jajnikowa?

Rezerwa jajnikowa to pozostała w jajnikach ilość pęcherzyków jajnikowych, które mogą stać się gotowymi do zapłodnienia komórkami jajowymi.

Innymi słowami: ilość pęcherzyków jajnikowych określa ilość cykli, w których teoretycznie może dojść do zapłodnienia i to jest właśnie rezerwa jajnikowa.

Pęcherzyki jajnikowe – potencjalne komórki jajowe – kształtują się w ciele kobiety w fazie prenatalnej. Co miesiąc pęcherzyki rosną od początku cyklu do owulacji – momentu pęknięcia pęcherzyka i wypuszczenia komórki jajowej. Dominujący w danym cyklu pęcherzyk, z którego wydziela się jajeczko nazywamy pęcherzykiem owulacyjnym, mniejsze pęcherzyki nazywamy antralnymi, najmniejsze – preantralnymi.

Działa to tak: pęcherzyki preantralne dojrzewają i przekształcają się w antralne, antralne w owulacyjne, owulacyjne uwalniają gotową do zapłodnienia komórkę jajową. Wszystkie te pęcherzyki stanowią rezerwę jajnikową kobiety.

Jak sprawdzić rezerwę jajnikową?

Rezerwę jajnikową można sprawdzić badając poziom hormonu AMH.

AMH wydzielany jest przez pęcherzyki preantralne. Im jest ich więcej, tym większa rezerwa jajnikowa kobiety. Z wiekiem rezerwa się kurczy, już od 20 roku życia liczba potencjalnych komórek jajowych zaczyna powoli spadać. Około 35 roku życia ten proces przyspiesza. U każdej kobiety ten proces zachodzi w innym tempie.

Normy dotyczące AMH są jedynie przybliżone, a każdy wynik badania poziomu tego hormonu wymaga interpretacji lekarza, przy uwzględnieniu indywidualnych cech pacjentki. Przedwczesne wyczerpywanie się rezerwy jajnikowe może mieć wiele przyczyn. Takie skutki mogą powodować na przykład niektóre choroby genetyczne, autoimmunologiczne lub uszkodzenia jajników na skutek leczenia innych chorób.

Szacuje się, że:

  • 1:1000 kobiet wejdzie w menopauzę między 20 a 30 rokiem życia
  • 1:100 kobiet wejdzie w menopauzę między 30 a 40 rokiem życia
  • 1:10 kobiet wejdzie w menopauzę między 40 a 50 rokiem życia
  • 89% kobiet wejdzie w menopauzę po 50 roku życia

Rezerwę jajnikową można ocenić też w trakcie badania USG. Liczba rozwijających się pęcherzyków po stymulacji hormonalnej widoczna na USG pozwala wnioskować jak duża jest rezerwa jajnikowa.

Niska rezerwa jajnikowa – czy można zajść w ciążę?

AMH jest powszechnie uznawany za najbardziej wiarygodny marker oceny potencjału rozrodczego kobiety, wskaźnik oceny płodności oraz czynnik prognostyczny przedwczesnego wygasania jajników.

Jeśli poziom AMH jest niski, zajście w ciąże jest możliwe, jednak często niezbędne jest podjęcie stymulacji owulacji, która umożliwia uzyskanie odpowiedniej liczby pęcherzyków jajnikowych.

Odpowiednią formę stymulacji lekarz wybiera na podstawie wyników wstępnych badań diagnostycznych. Jeśli rezerwa jajnikowa się kurczy, naturalne starania mogą nie doprowadzić do ciąży w czasie, który pozostał. Bezpieczniej jest skorzystać ze wspomaganego rozrodu. Zapłodnienie pozaustrojowe lub inseminacja po wcześniejszej stymulacji jajników są szybszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem.

Wyczerpana rezerwa jajnikowa nie musi jednak oznaczać rezygnacji z macierzyństwa. Zazwyczaj istnieje możliwość uzyskania ciąży z komórek jajowych dawczyni lub adopcji zarodków.


Autorka:

Olga Plesińska

www.invitroonline.pl

 

 


Zdjęcie: Katarzyna BiaÅ‚asiewicz/pl.123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (3 głos / głosy)
5/5 - (3 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy